Pierwszym etapem prac związanych z tworzeniem elewacji budynku jest wykonanie projektu. Projekt powinien uwzględniać nie tylko ostateczny wygląd zewnętrzny, ale również analizę termiczną i wilgotnościową konstrukcji. Dzięki przeprowadzonej analizie możliwe jest dobranie odpowiedniej grubości materiału do termoizolacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt gruby styropian na elewacje może prowadzić do trwałego zawilgocenia ścian.
Podczas przygotowywania do prac termoizolacyjnych należy pamiętać również o odpowiednim przygotowaniu ścian. Powierzchnia, która będzie ocieplana, musi mieć dobrą nośność. Tylko równa, gładka i odpylona powierzchnia będzie stanowić dobrą przyczepność dla kleju. W przypadku ścian o słabej przyczepności warto użyć preparatu gruntującego. Jego zastosowanie zmniejszy ryzyko odpadania termoizolacji. Na https://www.hurtowniastyropianu.pl/ można znaleźć wiele takich produktów.
Ostateczny wygląd elewacji oraz skuteczność prac termoizolacyjnych w dużym stopniu uzależniona jest od jakości wykonania docieplenia. Żeby była trwała i estetyczna, należy zadbać o odpowiednie zamocowanie materiału izolacyjnego. Zaleca się stosowanie kleju oraz łączników mechanicznych w postaci kołków lub kotew. Niedopuszczalne jest pozostawianie styropianu lub wełny mineralnej na działanie warunków atmosferycznych.
Padający deszcz może doprowadzić do zawilgocenia wełny, natomiast palące słońce wpływa destrukcyjnie na płyty styropianowe. Podczas ocieplania ścian budynku istotne jest mocowanie płyt systemem mijankowym. Pozwala to uniknąć powstawania mostów cieplnych, czyli miejsc, przez które ucieka ciepło. Przy tworzeniu elewacji należy pamiętać również o odpowiednim doborze tynku. Inne rodzaje rynków nakładane są na styropian, a inne na wełnę mineralną. Położenie tynku akrylowego na ocieplenie z wełny mineralnej może doprowadzić do wykraplania się pary wodnej, a w konsekwencji odpadania elewacji.