Podstawowe elementy zawieszenia znajdujące się powszechnie w samochodach
Technologia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podstawowe elementy zawieszenia znajdujące się powszechnie w samochodach

Układ zawieszenia w Twoim samochodzie składa się z wielu elementów, które muszą ze sobą współpracować, aby pojazd poruszał się płynnie.

Oto lista wspólnych elementów zawieszenia, o których powinieneś wiedzieć:

Amortyzatory

Te urządzenia umożliwiają kołom i oponom poruszanie się w górę i w dół po wybojach bez przenoszenia całego tego ruchu przez ciało samochodu. Pomagają również utrzymać opony na drodze podczas ostrego zakrętu. Amortyzatory zazwyczaj składają się z dwóch cylindrów wypełnionych olejem lub gazem, które ulegają kompresji, gdy są ściskane przez wyboje lub siłę generowaną przez ruch do przodu, a następnie rozszerzają się ponownie, gdy siła ta zniknie.

Sprężyny zawieszenia

Sprężyny zapewniają wsparcie dla Twojego pojazdu na wszystkich czterech rogach, co pomaga utrzymać go w poziomie podczas jazdy po drodze. Pomagają również w równomiernym rozłożeniu obciążenia na każdą z osi, dzięki czemu każda z opon nie musi samodzielnie dźwigać zbyt dużego ciężaru, co mogłoby spowodować ich zużycie i zmniejszyć skuteczność w zapewnianiu trakcji podczas przyspieszania lub hamowania.

Drążki skrętne

Drążki skrętne są często stosowane zamiast konwencjonalnych resorów piórowych w samochodach ciężarowych i dostawczych, ponieważ ze względu na swoją konstrukcję są mniej podatne na zwisanie z czasem. Drążki skrętne wykorzystują siły skręcające, aby zapewnić odporność na przewrócenie się pojazdu, jednocześnie pozwalając na pewne ruchy zginające na boki podczas pokonywania zakrętów z dużą prędkością.

Budowa takiego układu zależy oczywiście od typu, czy jest to zawieszenie pneumatyczne czy też inne. W zależności od wybranego rodzaju, należy się skontaktować z odpowiednim przedstawicielem na rynku, w celu nabycia części, istotnych do jego sprawnego działania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak się robi buty?
Jak się robi buty?
Buty to rzeczy, z którymi obracamy się na co dzień. Są nam bardzo potrzebne, ponieważ to właśnie dzięki nim jesteśmy […]
Na czym polega faktoring?
Na czym polega faktoring?
Małe, średnie i duże firmy, szukając możliwości na utrzymanie płynności finansowej oraz zapewnienie kapitału obrotowego na działalność bieżącą czy inwestycje, […]
Biznes – czy ma szansę w małym mieście?
Biznes – czy ma szansę w małym mieście?
Coraz więcej osób posiada świadomość tego, że praca nie musi kojarzyć się wyłącznie z przykrym obowiązkiem. Obecnie posiadamy na tyle […]
Ostatnie wpisy