Aby instalacja wentylacyjna pracowała prawidłowo, dobrze by znajdowały się w niej filtry. Mają one różnego rodzaju zastosowanie, nie tylko oczyszczanie powietrza, jak większość powszechnie myśli. Chronią również elementy aktywne układu przed uszkodzeniami, a także zapobiegają gromadzeniu się w nich brudu. Sprawia to, że instalacji nie trzeba tak często serwisować, nie dochodzi też do kosztownych awarii. Oczywiście mamy też aspekt oczyszczania powietrza trafiającego do budynku, oraz usuwania z niego chociażby pyłu zawieszonego.
W przypadku instalacji, które są rozbudowane i posiadają zarówno część nawiewną jak i wywiewną, wpadnięcie np. gałązki lub dużej ilości liści do silnika dmuchawy mogłoby ją uszkodzić. Dlatego też jako pierwszy montuje się zawsze filtr wstępny, który ma za zadanie zatrzymywać tego typu zanieczyszczenia. Umieszczany jest on jeszcze przed śmigłem dmuchawy, dzięki temu chroni ją przed powyższymi elementami. Nierzadko warto też umieścić przed silnikiem filtr usuwający większe drobiny kurzu, pyłu i piasku. Znacznie zwiększy to czystość przewodów wentylacyjnych.
Aspektu czystszego powietrza w pomieszczeniach trudno nie pominąć. Polepsza ono nasze samopoczucie, zmniejsza odkładanie się kurzu. Istnieje też specjalny filtr do wentylacji mechanicznej, który usuwa z niej między innymi substancje chemiczne zawarte w smogu. Jest to przede wszystkim pył zawieszony, który zawiera niebezpieczny benzen, prowadzący do różnorakich schorzeń płuc. Jak widać stosowanie filtrów w instalacji wentylacyjnej ma bardzo wiele zalet, dlatego zdecydowanie warto to robić.