Kotły na paliwa stałe cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością. Niestety szacuje się, że 80% z nich to piec na paliwo stałe pozaklasowe nie spełniające żadnych norm dotyczących wydajności oraz emisji spalin. Zaledwie 20% to kotły klasowe. Żeby kocioł mógł być uznawany za klasowy musi posiadać odpowiedni certyfikat, wystawiony przez jednostkę posiadającą akredytację na badania tego rodzaju urządzeń. O wystawienie takiego certyfikatu musi starać się producent kotłów, w jednym z czterech laboratoriów znajdujących się na terenie kraju.
Wyróżnia się trzy klasy kotłów na paliwa stałe, tj. trzecią, czwartą i piątą. Wyższa klasa energetyczna pieca oznacza, że posiada on większą wydajność cieplną. Chodzi tu więc o ilość wykorzystanej energii z dostępnego paliwa. Kotły w wyższej klasie emitują także do środowiska mniej szkodliwych substancji. Jeśli więc komuś zależy na tym by powietrze w kraju było czyste, powinien zdecydować się na kocioł 5 klasy – najwyższej, spełniający najbardziej surowe normy. Porównując piece pozaklasowe z tymi klasowymi okazuje się, że największy postęp w poprawie sprawności oraz ograniczeniu ilości szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery, powoduje przejście z pieca niesklasyfikowanego na piec trzeciej klasy. Różnice pomiędzy kotłami czwartej i piątej klasy są niewielkie i wynikają z maksymalnego wykorzystania technologii spalania paliw stałych.
Należy pamiętać, że norma dotycząca pieców czwartej i piątej klasy weszła w życie dopiero w 2014 roku. Dlatego też liczba pieców spełniających najbardziej surowe normy jest nadal niewielka.