Na przestrzeni ostatnich lat technologia poczyniła ogromne postępy w każdej dziedzinie gospodarki. Nie inaczej jest z rolnictwem, gdzie podstawą są dzisiaj zaawansowane pod względem technologicznym ciągniki i inne maszyny, dzięki którym wzrasta wydajność. Wraz z tego rodzaju sprzętem pojawiły się rozwiązania umożliwiające precyzyjną kontrolę parametrów eksploatacyjnych, a przez to lepszą optymalizację pracy – chodzi głównie o monitoring GPS. W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane korzyści wynikające z jego stosowania.
Monitoring maszyn rolniczych pozwala przede wszystkim śledzić na mapie wszelkie pojazdy wykorzystywane w gospodarstwie (traktory, kombajny itp.), weryfikować poszczególne etapy zadań, a także dokładnie kontrolować ich wykonanie. Wdrożenie tego systemu skutkuje w pierwszej kolejności znacznymi oszczędnościami na paliwie. Na podstawie specjalnych algorytmów istnieje bowiem możliwość sporządzania bardziej wydajnych planów pracy i precyzyjnego wyliczenia kosztów paliwa dla dosłownie każdej z użytkowanych maszyn.
Żadnego problemu nie stanowi np. określenie pór tankowania. Monitoring informuje też na bieżąco o nagłych ubytkach paliwa, wynikających z jego kradzieży przez pracowników. Koszty prowadzenia gospodarstwa maleją również dzięki temu, że GPS pozwala na kontrolę środka zgromadzonego w opryskiwaczu (informują o tym innowacyjne czujniki). Nie dochodzi zatem do sytuacji, że operator maszyny opryskuje jedynie wybraną część pola, używając przy tym niewystarczającej albo nadmiernej dawki preparatu.
Omawiany system posiada jeszcze dwie inne zalety. Po pierwsze wyposaża nas w narzędzia do nadzorowania pracowników pod kątem ich efektywności i uczciwości (wykorzystywane pojazdów do własnych, prywatnych celów), a po drugie zaś stanowi doskonałe zabezpieczenie w razie kradzieży (możliwość łatwiejszego zlokalizowania maszyny przez policję).