Wiele przydomowych warsztatów jest wyposażonych w szereg narzędzi przeznaczonych do obróbki drewna. Wymagają one regularnego ostrzenia, gdyż w przeciwnym razie tracą na skuteczności, a wykonywanie nimi wszelkich czynności zajmuje mnóstwo czasu. Poza tym ostrzenie minimalizuje ryzyko powstawania rdzy oraz korozji na metalowej powierzchni, co w znacznym stopniu przedłuża żywotność sprzętów. Sporo różnorodnych rodzajów ostrzarek znajdziemy np. w tym specjalistycznym sklepie internetowym: https://dluta.pl/kamienie-do-ostrzenia.
Ostrzenie narzędzi do drewna powinno się odbywać średnio po kilkukrotnym ich użyciu, ponieważ zapewnia im to optymalną jakość i chroni przed korozją. Do ostrzenia krawędzi noży, dłut i strugów służą przede wszystkim osełki, wykonane z materiałów naturalnych oraz syntetycznych, takich jak choćby ceramika, krzem, korund czy stal węglowa. Poza tym wykorzystuje się do tego celu kamienie naturalne (piaskowce) i sztuczne (np. japońskie albo belgijskie), których skuteczność ścierna wymaga użycia pasty polerskiej, specjalnego oleju, ewentualnie nafty zmieszanej z olejem.
Inne niezwykle popularne ostrzarki to pilniki z rękojeściami (m.in. płaskie, trójkątne, okrągłe, półokrągłe), stosowane głównie do dłut, pił ręcznych, świdrów spiralnych, hebli oraz siekier. Na co dzień przydają się również szlifierki elektryczne, idealnie nadające się do naostrzenia krawędzi zarówno noży, jak i pił. Pamiętajmy jedynie o tym, aby zbyt mocno nie dociskać ostrza do tarczy ściernej, ponieważ z powodu dużej mocy urządzenia może ono ulec wyszczerbieniu lub uszkodzeniu.