Czy tokarka pomoże w obróbce metalu?
Tech
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czy tokarka pomoże w obróbce metalu?

Współcześnie bardzo wiele przedmiotów wytwarza się z metalu. Aby nadać im pożądany kształt lub rozmiar, wykorzystuje się powszechnie zaawansowane tokarki (z nożami, wiertłami, gwintownicami itp.), czyli urządzenia przeznaczone stricte do obrabiania powierzchni obiektów poprzez toczenie, ewentualnie wytaczanie. Wyróżniamy wśród nich kilka modeli – przede wszystkim kłowe, uchwytowe, półautomatyczne, produkcyjne oraz rewolwerowe. W kompleksowej obróbce elementów metalowych za pomocą tokarek specjalizuje się m.in. http://gozbet.pl/.

Zakres zastosowania jest zaskakująco szeroki

Standardowa tokarka służy do obróbki skrawaniem takich metali, jak choćby żelazo, stal czy mosiądz.  Najpierw konkretny przedmiot mocuje się w uchwycie bądź kłach, aby idealnie utrzymał się na swoim miejscu. W przeciwnym razie uzyskanie właściwej jakości oraz dokładności wymiarowej może się okazać mocno utrudnione, a nawet nierealne. Kolejny krok polega na uruchomieniu maszyny, która zaczyna obrabiać dany obiekt wskutek wprawiania go w ruch obrotowy. Najważniejszym komponentem uczestniczącym w tym procesie jest oczywiście specjalny nóż, zbierający miarowo z powierzchni mniejsze lub większe skrawki materiału. Warto podkreślić, że rodzaj toczenia zależy w ogromnej mierze zarówno od wybranego narzędzia, jak i położenia osi obrotu czy kierunku ruchu posuwowego.

Obecnie w zakładach przemysłowych stosuje się głównie innowacyjne tokarki CNC sterowane numerycznie, ponieważ dzięki pełnej kontroli programu komputerowego ryzyko popełnienia błędu w zakresie ruchu jest ograniczone do minimum. Efekt to uzyskanie ponadprzeciętnie wysokiej powtarzalności wytwarzanych elementów. Konwencjonalne tokarki są natomiast nadal używane w niewielkich warsztatach i małych firmach produkcyjnych. Omawiane urządzenia są przystosowane do obrabiania rozmaitych obiektów – głównie dzięki bezproblemowej wymianie głowic. Co istotne, mogą z powodzeniem nie tylko toczyć powierzchnię, ale również wywiercać otwory czy wygładzać końcówki poszczególnych rzeczy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie akcesoria i produkty najlepiej nabyć do własnego salonu kosmetycznego?
Jakie akcesoria i produkty najlepiej nabyć do własnego salonu kosmetycznego?
Każdy salon kosmetyczny musi być wyposażony w szereg produktów i akcesoriów niezbędnych do świadczenia tego rodzaju usług. Im lepsza będzie […]
Nietypowe zaproszenia ślubne – gdzie takie wykonać?
Nietypowe zaproszenia ślubne – gdzie takie wykonać?
Już od samego początku chcecie pokazać gościom, że Wasz ślub to będzie wyjątkowa uroczystość? Idealnie nadadzą się do tego indywidualnie […]
Praca biurowa – jak urządzić swoje stałe stanowisko pracy
Praca biurowa – jak urządzić swoje stałe stanowisko pracy
Praca to miejsce, w którym spędza się sporą część swojego życia, dlatego warto zadbać o to, by jej środowisko było […]
Ostatnie wpisy