Napowietrzanie ścieków jest ważnym elementem ich oczyszczania. Dostarczone za pomocą specjalnych urządzeń – dyfuzorów rurowych – cząsteczki tlenu, biorą udział w rozkładzie osadów. Z kolei w zbiornikach wodnych, oczkach, stawach, czy hodowlach ryb, proces napowietrzania usuwa niestabilne pierwiastki i umożliwia zachowanie prawidłowego rozwoju flory i fauny. Obecność tlenu w ściekach czy wodzie jest niezbędna, więc metody napowietrzania są powszechnie wykorzystywane w przemyśle oraz w gospodarstwach domowych.
Oczyszczalnie ścieków, zarówno komunalne, jak i te przydomowe, wykorzystują technikę rozkładu nieczystości w warunkach tlenowych. Dostarczenie odpowiednich ilości powietrza do zbiornika przyspiesza ich rozpad. Korzystając z urządzeń, dostępnych na stronie http://stagum-eko.pl/oferta/dyfuzory-rurowe/ można zaoszczędzić dużo energii oraz pieniędzy. Ten wydajny system może pracować w sposób ciągły lub przerywany, dzięki czemu ilość dostarczanego tlenu jest zawsze optymalna. Z kolei w wodzie znajdują się często niestabilne pierwiastki w postaci żelaza, siarki, czy manganu. Brak tlenu w oczkach wodnych, czy akwenach kąpielowych sprzyja rozwojowi groźnych mikroorganizmów.
Dostarczanie tlenu za pomocą dyfuzora jest szczególnie ważne w hodowlach ryb. Obecność tego cennego pierwiastka umożliwia im prawidłowy rozwój. Z urządzenia powszechnie korzysta się w stacjach uzdatniania wody. Technika polegająca na napowietrzaniu znalazła szerokie zastosowanie, dzięki swojej skuteczności oraz energooszczędności.