Podwyższony poziom wilgoci w murach domu może się okazać sporym problemem, uszkadzając konstrukcję lub wywołując powstawanie grzybów i pleśni, które będą negatywnie odbijały się na zdrowiu domowników. Z tego względu czasem niezbędne okazuje się osuszanie budynków, lecz co to daje?
Przed osuszaniem konieczne jest zdiagnozowanie problemu, a więc ustalenie dlaczego wilgoć gromadzi się w ścianach naszego domu czy mieszkania. W przeciwnym razie ocenimy jedynie powierzchowne skutki, a sytuacja wkrótce powróci. Najczęstszym problemem jest źle wykonana lub po prostu niesprawna wentylacja, co w połączeniu ze szczelnymi oknami i drzwiami sprawia, że wilgoć nie będzie miała swojego ujścia.
Inną przyczyną może być niewłaściwa izolacja przeciwwilgociowa i przeciwwodna fundamentów budynku, co zdarza się zwłaszcza w kontekście starszych budynków. Może to także dotyczyć nieodpowiedniej izolacji ścian zewnętrznych. Wreszcie powodem zawilgocenia budynku może być po prostu jego zalanie.
Co wtedy robić?
Jeżeli zaobserwujemy podwyższony poziom wilgoci lub też pojawiające się grzyby na ścianie to konieczne będzie osuszanie budynków podkarpacie ma wiele firm, które się tym zajmuje. Może być prowadzone inwazyjnie lub nieinwazyjnie – bez względu na sposób pozwoli jednak na odciągnięcie nadmiaru wilgoci ze ścian oraz fundamentów. Jeśli problem jest pobieżny i wilgoć gromadzi się jedynie na zewnątrz ściany to czasem wystarczą proste metody takie jak odpowiednie podgrzanie powietrza.
W przypadku osuszania wewnętrznych części i gruntów niezbędne będzie już profesjonalne działanie, które oferuje m.in. http://kaiser-one.pl/osuszanie-budynkow-katowice/. Poza samym osuszeniem należy również pozbyć się przyczyny problemu, a więc naprawić wentylację czy usprawnić izolację. Po wykonaniu obu tych czynności otrzymamy efekt końcowy w postaci budynku nadającego się do komfortowego użytkowania, który nie będzie zagrażał zdrowiu domowników.