Dom i wnętrze

Z jakich materiałów robi się szamba?

Szamba wykonane są z betonu, polietylenu, włókna szklanego lub stali. Szamba betonowe są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, ale najczęstszym jest podziemny zbiornik, który jest wykonany z betonowych bloków lub cegieł.

Typy szamb ze względu na wykorzystany materiał

Szamba polietylenowe są wykonane z twardego, trwałego tworzywa sztucznego, które jest odporne na korozję i pękanie. Szamba z włókna szklanego są również wykonane z wewnętrzną wyściółką z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (FRP).

Miedź jest również używana do produkcji mniejszych szamb, ponieważ jest odporna na korozję i rozwój bakterii. Szamba miedziane są stosowane w domach, w których mogą znajdować się niebezpieczne odpady lub inne zanieczyszczenia w ściekach oczyszczanych przez system.

Szamba betonowe mogą być produkowane w wielu różnych kształtach i rozmiarach, o czym świadczy m.in. następująca oferta https://szamborambo.pl/, ale wszystkie dostępne modele składają się z dwóch głównych części: korpusu i pokrywy.

Budowa szamb

Korpus jest dużą, prostokątną strukturą, w której przechowywane są substancje stałe i płynne systemu szamba. To tutaj odpady stałe ulegają rozkładowi, a jednocześnie są filtrowane przez warstwę żwiru znajdującą się na dnie zbiornika. Ciecz przepływa przez rury w tej części zbiornika i wypływa do pola odpływowego Twojego domu.

Pokrywa jest konstrukcją naziemną, która przykrywa szambo betonowe od góry. Zapobiega ona przedostawaniu się wody deszczowej do podziemnego zbiornika podczas silnych burz lub gdy ciężki śnieg topnieje podczas wiosennych roztopów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 6 =