Formowanie wtryskowe jest najczęściej stosowanym procesem produkcyjnym do wytwarzania części z tworzyw sztucznych. Przy użyciu technologii wtrysku, produkowanych jest wiele różnych wyrobów, które różnią się znacznie pod względem wielkości, złożoności i zastosowania.
Do produkcji elementów plastikowych wymagane jest użycie maszyny do formowania wtryskowego, surowego tworzywa sztucznego i formy. Materiał jest wprowadzany do wtryskarki za pomocą leja zasypowego, która składa się z podgrzewanej beczki wyposażonej w śrubę tłokową napędzaną silnikiem hydraulicznym lub elektrycznym. Po przetopieniu, surowiec zostaje wtłoczony pod odpowiednim ciśnieniem do formy o kontrolowanej temperaturze, gdzie ulega ochłodzeniu i zestaleniu w końcowym etapie. Z wykorzystaniem tego rodzaju technologii można otrzymać właściwie każdy kształt wyrobu ze sztucznego tworzywa. Z uwagi na to, że do wytworzenia konkretnego produktu wymagane jest zaprojektowanie i otrzymanie formy, technologia wtrysku jest bardzo opłacalna podczas masowej produkcji.
Metoda jest odpowiednia do masowego wytwarzania produktów o skomplikowanych kształtach i odgrywa ważną rolę w obszarze przetwórstwa tworzyw sztucznych. Formowanie wtryskowe służy do produkcji cienkościennych elementów z tworzywa sztucznego o szerokim zastosowaniu. Najczęściej, są to plastikowe obudowy, wykorzystywane w różnych produktach, w tym w sprzęcie AGD, elektronice użytkowej czy elektronarzędziach oraz deski rozdzielcze do samochodów. Inne popularne produkty cienkościenne obejmują różnego rodzaju otwarte pojemniki, np. wiadra. Wtryskownia tworzyw sztucznych ma również zastosowanie w produkcji przedmiotów codziennego użytku, takich jak małe, plastikowe zabawki lub szczoteczki do zębów. Wiele wyrobów medycznych, w tym strzykawki, są także wytwarzane przy użyciu popularnej i niezwykle wydajnej technologii wtrysku.