Samochód jest w dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Bez niego niemożliwe byłoby szybkie przemieszczanie się, a tym samym oszczędzanie dużej ilości czasu. Warto zdać sobie jednak sprawę, że korzystanie z pojazdu takiego jak auto zapewnia rozbudowana konstrukcja, złożona z wielu różnych części. Jej podstawą jest zawieszenie, które łączy koła z resztą pojazdu, umożliwiając jego poruszanie. Jest ono zatem niezwykle istotne, a dodatkowo może występować w różnej postaci. Jakie są jego rodzaje?
Wyróżnia się 3 główne rodzaje, do których zaliczamy zawieszenia zależne, niezależne oraz półzależne. W pierwszym układzie koła na danej osi połączone są ze sobą w sposób zupełnie sztywny, co sprawia, że w przypadku przechylenia się jednego koła przykładowo w wyniku nierówności na drodze, pozycja drugiego również ulegnie zmianie. Dzięki temu zawieszenie to charakteryzuje się trwałością i stosunkowo niewielką awaryjnością. Co ważne stosuje się je przede wszystkim w samochodach ciężarowych i terenowych.
W samochodach osobowych najczęściej wykorzystuje się zawieszenie niezależne, czyli układ w którym koła należące do jednej osi przemieszczają się niezależnie od siebie. Takie rozwiązanie wymusza użycie większej ilości elementów, ale za to zdecydowanie poprawia komfort jazdy. Co ważne może ono występować w różnej formie, a jedną z nich jest tzw. kolumna McPhersona, czyli konstrukcja opierająca się na połączeniu amortyzatorów, sprężyn i zwrotnic w jedną spójną część.
Ostatnim rodzajem jest zawieszenie półzależne, w którym koła oddziałują na siebie tylko w pewnym stopniu. Trzeba zaznaczyć, że to zróżnicowanie jest niezwykle korzystne, gdyż dzięki temu zawieszenie można dobrać na etapie produkcji zgodnie z przeznaczeniem samochodu, zwiększając jego funkcjonalność. W razie jakichkolwiek usterek każde z nich wymaga natychmiastowej naprawy i to odpowiedniej jakości detalami, które nabyć można m.in. na https://thomasmarkt.com/1490-v90.