Telefony komórkowe w obecnych czasach zastępują wiele innych urządzeń jak budzik, kalkulator czy aparat fotograficznych. Smartfony umożliwiają nam również dostęp do portali społecznościowych oraz dzięki nim szybko możemy zajrzeć do internetu, żeby chociażby sprawdzić rozkład autobusów. Wszystkie te cechy sprawiają, że praktycznie nie rozstajemy się z telefonem. Jest on z nami w podróży, w pracy, a nawet w łazience. Niestety ciągła eksploatacja smartfonów sprawia, że są one narażone na uszkodzenia.
Znane przysłowie mówi – lepiej zapobiegać niż leczyć. Niektóre akcesoria komórkowe pozwalają zmniejszyć ryzyko uszkodzenia telefonu. Najprostszymi środkami zapobiegawczymi są folie ochronne. Cienka warstwa poliwęglanowa nałożona na wyświetlacz telefonu chroni go przed zarysowaniami i zabrudzeniami. Podobnie działa szkło hartowane, które jest twardsze i lepiej zapobiega przed pęknięciami niż folia. Szybka ochronna pomaga również w dbaniu o czystość telefonu – jej struktura sprawia, że tłuste odciski palców łatwo usunąć z jej powierzchni. Zarówno w przypadku foli jak i szkła trzeba pamiętać o doborze odpowiedniego rozmiaru do modelu telefonu, inaczej nie będą one dobrze chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ryzyko awarii ekranu zmniejszają również pokrowce na telefon. Etui może być modnym i kolorowym dodatkiem dla naszego smartfonu, a w razie upadku może stać się jego osobistym spadochronem. Niestety te wszystkie środki ochronne tyko obniżają ryzyko awarii ekranu i wyświetlacza telefonu. Niefortunne upadki lub zalanie naszego urządzenia mogą trwale je uszkodzić.
Najczęstszymi awariami ekranu są rysy, pęknięcia i ukruszenia. Mocne upadki telefonu z dużej wysokości mogą powodować również uszkodzenie wyświetlacza i panelu dotykowego. Defekty wizualne jak plamy i przebarwienia w zależności od wielkości mogą utrudnić lub całkowicie uniemożliwić korzystanie z telefonu. Tak samo jak rozlany ekran oraz pojawianie się na nim pionowych pasków, w zależności od skali problemu smartfon jeszcze będzie w stanie wykonywać proste zadania, ale będzie nas to kosztowało dużo nerwów. Totalną śmierć wyświetlacza niestety zwiastuje czarny lub biały ekran. Czasami na pierwszy rzut oka telefony wygląda na sprawny, lecz panel dotykowy nie działa poprawnie. Krawędzie lub niektóre punkty nie reagują na nasz palec, czasami cały ekran wariuję i nie słucha naszego sterowania. Wymiana wyświetlacza iPhone 8+ czy innych smartfonów jest jedynym lekarstwem na wyżej wymienione problemy.
Większość gwarancji nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych telefonów, jednak jest wiele serwisów, które oferują naprawy pogwarancyjne. Wybierając miejsce na naprawę, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, na to czy serwis używa oryginalnych części na wymianę, jak na przykład https://iclinica.pl/. Liczbę pozytywnych opinii i okres gwarancji jaki jest udzielany na usługi również warto sprawdzić.