Sposób życia i styl

W jakich krajach używa się języka rosyjskiego?

Język rosyjski obecnie jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie. Mówi się nim nie tylko na terytorium Federacji Rosyjskiej, ale także w wielu innych miejscach.

Język rosyjski posiada oficjalny status w Rosji, Kazachstanie (do 2025 roku Kazachstan ma zrezygnować z cyrylicy i przejść na pismo arabskie, co wiąże się z porzuceniem języka rosyjskiego jako języka oficjalnego), Kirgizji i na Białorusi. Należy również do jednego z sześciu oficjalnych języków urzędowych ONZ razem z angielskim, francuskim, hiszpańskim, chińskim i arabskim.

Ostatnimi czasy został również wprowadzony jako język urzędowy na Krymie i nieuznawanej Republice Nadniestrzańskiej.

Językiem rosyjskim bardzo często posługują się także mieszkańcy (głównie osoby starsze) państw byłego bloku radzieckiego takich jak:

Ukraina
Estonia
Litwa
Łotwa
Tadżykistan
Uzbekistan
Turkmenistan
Armenia
Azerbejdżan
Gruzja
Mołdawia

Język rosyjski zajmuje 5-6 miejsce na świecie pod względem popularności. Dla 160mln osób jest językiem ojczystym. Szacuje się również, że bez problemów posługuje się nim aż 280mln ludzi.
Również w takich państwach jak Stany Zjednoczone, czy Izrael można spotkać ogromna ilość osób władających językiem rosyjskim. Szacuje się, że w USA jest to ponad 700tys. ludzi, a w Izraelu aż 1 milion, co stanowi ogromny procent, biorąc pod uwagę fakt, że kraj zamieszkuje zaledwie 6mln osób. Z tego powodu bardzo często spotyka się tam wyłącznie rosyjskojęzyczne czasopisma, a także działają dwie rosyjskojęzyczne stacje telewizyjne.

Artykuł napisany we współpracy z biurem tłumaczeń, oferującym kompleksowe tłumaczenia języka rosyjskiego.

Tłumacz angielski? Sprawdź oferty biura tłumaczeń – turbotłumaczenia.

Jeden Komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście + cztery =