Technologie & IT

Wyłączniki – ich rodzaje oraz zastosowanie

Rodzaje i zastosowanie wyłączników w praktyce

Wyłączniki nadprądowe są podstawową ochroną każdej instalacji elektrycznej. Służą one do przerwania ciągłości obwodu w przypadku przeciążenia obwodu, czyli przekroczenia górnej ustalonej wartości prądu w obwodzie. Ich głównym zadaniem jest ochrona człowieka, jak i sprzętu przed skutkami zwarć i przeciążeń. Pośrednio chronią sprzęt przed zbyt dużym wzrostem temperatury, a w skrajnych przypadkach nawet pożarem.

Kolejnymi podstawowymi wyłącznikami są wyłączniki różnicowo-prądowe. Jest to główna ochrona człowieka przed porażeniem prądem elektrycznym. Wyłączniki te dokonują porównania prądów wpływających do obwodu z prądami powracającymi. W przypadku upływu prądu w obwodzie (np. upływ na obudowę urządzenia) wynoszącego powyżej wartości znamionowej wyłączniki te są wyzwalane i przerywają zasilanie.  Ich wartości znamionowe w większości wynoszą 30 mA. Wynika to z tego, że prądy tej wielkości są już realnym zagrożeniem dla życia. Wykorzystywane są w każdej instalacji elektrycznej w domach, w przemyśle, rolnictwie itd.

Wyłączniki nożne są specyficzną grupą wyłączników wykorzystywaną jako przełączniki uruchamiające lub zatrzymujące. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w maszynach w których dłonie operatora są zajęte lub operacje wykonywane na danym urządzeniu nie są możliwe przy pomocy rąk. Szeroko wykorzystywane są w prasach różnego rodzaju do wyzwalania, śrutownicach ręcznych do uruchamiania natrysku materiału śrutującego i wielu innych. Można je zamówić na https://automatyka.elstat.com.pl/k256,wylaczniki-nozne-inne.html

Jednymi z najczęściej spotykanych urządzeń zabezpieczających są również wyłączniki krańcowe. Służą one do odłączenia danego urządzenia po osiągnięciu pewnej ustalonej pozycji. Chroni to przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i przed osiągnięciem maksymalnej, krańcowej lub awaryjnej pozycji. Wykorzystywane są chociażby w suwnicach w celu określenia zakresu ruchów poziomych lub pionowych. W instalacjach z enkoderami wykorzystywane są również do pozycjonowania układu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewięć − 4 =