Linią technologiczną określa się zgrupowanie w odpowiedniej kolejności maszyn i urządzeń. Pojęcie to łączy się z pojęciem procesu technologicznego, czyli ogółu czynności niezbędnych dla osiągnięcia określonych zmian we właściwościach pewnych produktów.
W działalności produkcyjnej rolą linii technologicznej będzie realizacja poszczególnych etapów tworzenia czegoś. Praca może się odbywać w sposób w pełni zautomatyzowany. Może być to także praca półautomatyczna, wtedy na linii produkcyjnej znajdują się stanowiska robocze, gdzie pewne działania musi wykonać człowiek. Zajmuje się on jedynie pewnym wybranym działaniem, dotyczącym pewnego etapu produkcji, a nie całością tworzenia produktu, jak to jest w tradycyjnej działalności rzemieślniczej.
Tworzenie linii technologicznych ma na celu zwiększenie wydajności. Są one niezbędne przy produkcji na masową skalę, ponieważ zapewniają duży automatyzm i szybkość pracy. W produkcji na masową skalę znaczenie ma też zagwarantowanie powtarzalności efektu. Jest to możliwe dzięki komputerowemu sterowaniu. Projektując oraz tworząc linie technologiczne, trzeba także mieć na uwadze jakość oraz bezpieczeństwo i komfort pracy. Jakość jest ważna z uwagi na produkt. Natomiast odpowiednie warunki pracy muszą być zapewnione z powodu obecności człowieka przy procesie produkcji. W zadbaniu o to wszystko ważny jest wybór odpowiednich maszyn, czyli ich rodzaju oraz odpowiedniej funkcjonalności i dobrego zaawansowania technologicznego. Trzeba także zaplanować optymalne ich ustawienie.
Artykuł napisany we współpracy z firmą Mysak, która zajmuje się m.in. produkcją linii technologicznych, w tym maszyn spożywczych.