W Polsce nie istnieje ustawa regulująca zawód psychoterapeuty, czego skutkiem jest fakt, że w zasadzie każdy może otworzyć gabinet i przyjmować pacjentów. Dlatego tak istotne jest dokładne sprawdzenie, do jakiej osoby wybieramy się na rozmowę. Na szczęście pomimo braku stosownej ustawy są specjalne certyfikaty wydawane m.in. przez PTP (Polskie Towarzystwo Psychologiczne), potwierdzające udział tego typu specjalistów w szkoleniach terapii behawioralnej lub każdej innej.
Przed wizytą w gabinecie terapeuty powinniśmy się w pierwszej kolejności dowiedzieć, jakim wykształceniem się ta osoba legitymuje i czy spełnia podstawowe standardy PTP. Powinna zatem przejść przynajmniej kilkuletnie szkolenie i uczestniczyć w stażu klinicznym, a ponadto pracować przez jakiś czas pod tzw. superwizją (jest to nic innego jak analizowanie własnej pracy pod okiem doświadczonego specjalisty). Oczywiście posiadanie certyfikatów potwierdzających umiejętności również jest bardzo mile widziane, zwłaszcza w przypadku osób, które zajmują się terapią dzieci.
Jeśli chodzi o autyzm szkoleniami dla nauczycieli zajmuje się wiele psychiatrycznych placówek państwowych i prywatnych. Dobrej klasy terapeuta powinien się charakteryzować:
– rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi (empatia, ciepło itp.)
– szybkim wzbudzaniem zaufania
– otwartością, życzliwością i szacunkiem dla odmienności
– umiejętnością klarownego objaśniania wszelkich symptomów choroby lub zaburzenia
– skłonnością do regularnego oceniania efektów terapii
– zdolnością do budzenia w pacjencie optymizmu i dobrego samopoczucia
– nieustannym pogłębianiem wiedzy