Cukrzyca nazywana jest epidemią XXI wieku, ale pomimo złych skojarzeń z chorobą, da się z nią żyć, pamiętając o fundamentalnych zasadach, ponieważ jej przebieg zależy od właściwego leczenia i przede wszystkim diety. Modyfikacja stylu życia znacznie poprawia codziennie funkcjonowanie i umożliwia normalne życie. Każdy pacjent ze zdiagnozowaną cukrzycą musi przejść edukację żywieniową, która pozwoli mu zrozumieć jakie zmiany powinien wprowadzić w codziennej diecie.
Podstawą jest zdrowa i zbilansowana dieta składająca się z 5 – 6 posiłków dziennie, przygotowywanych zgodnie z piramidą zdrowego żywienia. Ważne, by dążyć do wyeliminowania słodyczy, wypieków ciastkarskich i dużych ilości tłuszczów zwierzęcych. Diabetycy powinni także kontrolować ilość i jakość spożywanych węglowodanów. Wbrew pozorom, nie powinni oni obniżać ich podaży, a pilnować, by spożywać węglowodany w postaci produktów pełnoziarnistych bogatych w błonnik, dzięki któremu są one dłużej trawione i nie powodują gwałtownego wyrzutu cukru.
Diabetycy mogą jeść chleb. Ważne jednak, by zapoznać się z jego składem i mieć pewność, że to co zjemy nie wpłynie negatywnie na poziom glukozy we krwi. Chleb dla cukrzyka musi być produkowany z mąki o wysokim typie z pełnego przemiału, żytniej, razowej, graham lub owsianej. Najlepiej jeśli jest przyrządzony na zakwasie, bez zbędnych wypełniaczy. Odpowiednie dodatki, takie jak białko w postaci na przykład chudego twarogu czy grillowanej piersi z kurczaka obniżają indeks i ładunek glikemiczny pieczywa i nie dopuszczą do gwałtownego wyrzutu cukru po spożyciu posiłku. Ważne, by w składzie pieczywa nie było dodanego cukru ani jego pochodnych. Diabetycy nie powinni rezygnować z chleba, gdyż jest on bardzo dobrym źródłem błonnika, który reguluje glikemię poposiłkową oraz poziom cholesterolu.