Cukrzyca – co mogą jeść cierpiący na tę chorobę?
Sposób życia i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Cukrzyca – co mogą jeść cierpiący na tę chorobę?

Cukrzyca nazywana jest epidemią XXI wieku, ale pomimo złych skojarzeń z chorobą, da się z nią żyć, pamiętając o fundamentalnych zasadach, ponieważ jej przebieg zależy od właściwego leczenia i przede wszystkim diety. Modyfikacja stylu życia znacznie poprawia codziennie funkcjonowanie i umożliwia normalne życie. Każdy pacjent ze zdiagnozowaną cukrzycą musi przejść edukację żywieniową, która pozwoli mu zrozumieć jakie zmiany powinien wprowadzić w codziennej diecie. 

Co jeść – dieta dla cukrzyków

Podstawą jest zdrowa i zbilansowana dieta składająca się z 5 – 6 posiłków dziennie, przygotowywanych zgodnie z piramidą zdrowego żywienia. Ważne, by dążyć do wyeliminowania słodyczy, wypieków ciastkarskich i dużych ilości tłuszczów zwierzęcych. Diabetycy powinni także kontrolować ilość i jakość spożywanych węglowodanów. Wbrew pozorom, nie powinni oni obniżać ich podaży, a pilnować, by spożywać węglowodany w postaci produktów pełnoziarnistych bogatych w błonnik, dzięki któremu są one dłużej trawione i nie powodują gwałtownego wyrzutu cukru. 

Mit o niejedzeniu chleba przez diabetyków

Diabetycy mogą jeść chleb. Ważne jednak, by zapoznać się z jego składem i mieć pewność, że to co zjemy nie wpłynie negatywnie na poziom glukozy we krwi. Chleb dla cukrzyka musi być produkowany z mąki o wysokim typie z pełnego przemiału, żytniej, razowej, graham lub owsianej. Najlepiej jeśli jest przyrządzony na zakwasie, bez zbędnych wypełniaczy. Odpowiednie dodatki, takie jak białko w postaci na przykład chudego twarogu czy grillowanej piersi z kurczaka obniżają indeks i ładunek glikemiczny pieczywa i nie dopuszczą do gwałtownego wyrzutu cukru po spożyciu posiłku. Ważne, by w składzie pieczywa nie było dodanego cukru ani jego pochodnych. Diabetycy nie powinni rezygnować z chleba, gdyż jest on bardzo dobrym źródłem błonnika, który reguluje glikemię poposiłkową oraz poziom cholesterolu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są rodzaje foteli kosmetycznych
Jakie są rodzaje foteli kosmetycznych
Gabinet kosmetyczny to nie tylko kosmetyki do pielęgnacji i do makijażu. To również fachowy i specjalistyczny sprzęt. W nowoczesnych gabinetach […]
Kostka brukowa – dlaczego warto ją wykorzystywać?
Kostka brukowa – dlaczego warto ją wykorzystywać?
Kostki brukowe są popularnym wyborem zarówno wśród właścicieli domów, jak i architektów krajobrazu. Są one dostępne w szerokiej gamie stylów […]
Aby dziecko się nie przeziębiło – jakie odpowiednio zabezpieczyć malucha na czas zimowych zabaw?
Aby dziecko się nie przeziębiło – jakie odpowiednio zabezpieczyć malucha na czas zimowych zabaw?
Kiedy robi się zimno, a na dworze sypie śnieg, to wszystkie maluchy ciągną na zewnątrz. Nic w tym dziwnego, w […]
Ostatnie wpisy