Cięcie szkła nie musi być tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Pomimo kruchego materiału można je ciąć prostymi i łatwo dostępnymi narzędziami. Wszystko jednak zależy od jego rodzaju. Do jednych wystarczy prosty nóż, a do innych trzeba użyć specjalistycznego sprzętu. W niektórych przypadkach do przecięcia szkła w domu wystarczy nożyk lub piłka włosowa. Mowa tutaj o materiale niehartowanym. Trudniejsze w obróbce jest szkło hartowane, wykorzystywane na przykład do budowy kominków. Jego cięcie w warunkach domowych jest niemożliwe. Powstają w nim duże naprężenia, co przy naruszeniu jego struktury, powoduje gwałtowne uwolnienie naprężeń i pękanie.
Cięcie cienkich szyb z polistyrenu nie jest trudne. Należy położyć je na płaskiej powierzchni i zrobić nacięcie (rysę) ostrym nożem. Następnie dokonuje się przełamania tafli w miejscu nacięcia. Rozkrój szkła możliwy jest również przy użyciu wyrzynarki. Ważne jest, by ustawić w niej odpowiednie obroty. Mimo użycia specjalistycznego sprzętu, metoda ta uważana jest za trudniejszą od tradycyjnego nacinania.
Do prowadzenia zakładu szklarskiego potrzebne są specjalistyczne narzędzia tnące i wycinające. W zakładach używa się zarówno stołów szklarskich oraz specjalnych wiertarek. Należy również zaopatrzyć się w odpowiedni system magazynowania materiałów i gotowych wyrobów. Ze względu na szeroki zakres usług maszyny powinny cechować się wszechstronnością. Ich duży wybór można znaleźć na http://expoglass.pl/.