Dom i wnętrze

Jak chronić mieszkanie przed upałem

Lato jest tą porą roku, na nadejście której wielu z nas czeka z utęsknieniem. Słońce świecące nieustannie przy minimalnych opadach deszczu, ciepłe letnie wieczory, kąpiele w otwartych basenach. Lato w mieście ma jednak wady. Upalne temperatury są pożądane w wakacyjnych kurortach, ale w betonowych wioskach mogą być sporym utrapieniem. Jak zatem zadbać o to, aby w letnich miesiącach w mieszkaniu nie czuć się jak w saunie?

Zasłonięcie okien kluczem do sukcesu

To rozwiązanie przychodzi nam na myśl jako pierwsze. Ze słonecznymi promieniami musimy walczyć podczas pracy przy komputerze czy oglądania telewizji. Zasłonięcie okien to pierwsza czynność, którą wówczas wykonujemy. Rozwiązuje ona problem ilości światła wpadającego do wnętrza, ale co z temperaturą? Zwykłe materiałowe zasłony nie sprawią, że w pomieszczeniu będzie chłodniej.

W walce ze zbyt wysokimi temperaturami skuteczniejsze będą rolety okienne. Swoją pomocą służyć nam będą nie tylko w dzień, lecz także w nocy. Dzięki nim nasze sypialnie będą chłodniejsze, a promienie słonecznie nie będą nas budzić wcześniej, niż byśmy sobie tego życzyli. Największe ukojenie przynoszą rolety na okna dachowe, bo w lecie to właśnie na poddaszach wysokie temperatury są najbardziej dojmujące.

Klimatyzacja czy wiatraczek?

Z upałami możemy walczyć także przy pomocy wszelkich nawiewów. Zamontowanie klimatyzacji w mieszkaniu nie należy do najtańszych usług, w wielu przypadkach wymaga również przeprowadzenia generalnego remontu. Decydujemy się zatem na łatwiejsze rozwiązanie, jakim są przenośne wentylatory.

Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest jednak zbyt wysoka, jedynym efektem, który osiągniemy, będzie rozprzestrzenianie ciepłego powietrza. Zacznijmy zatem od zamontowania rolet, wówczas sprawdzą się także wentylatory.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + siedem =