Hobby i sport

Jaką planszówkę kupić dziecku na początek?

Gry planszowe są tak uniwersalnymi zabawkami, że z powodzeniem można wyszukać planszówkę, która sprawi dużo radości dziecku w niemal każdym wieku. Tego rodzaju produkt jest znakomitym pomysłem na prezent dla naszego malucha, ponieważ umożliwia zabawę w większym gronie, pomagając zacieśniać więzy rodzinne czy towarzyskie. Poza tym wspiera rozwój młodego człowieka na wielu poziomach – począwszy od kreatywności, przez umiejętności interpersonalne, a skończywszy na logicznym myśleniu.

Wszystko zależy od wieku malucha

Gry planszowe dla dzieci należy dobrać do ich wieku, dzięki czemu będą mogły w pełni wykorzystać ich możliwości. Najmłodsze latorośle mogą z powodzeniem bawić się grami opartymi na losowości (np. rzucanie kostką), natomiast nieco starsze powinny obcować z wersjami bardziej skomplikowanymi, wymagającymi sporego zaangażowania i dużego skupienia. Należy podkreślić, że zbyt łatwa gra spowoduje, że dziecko szybko się nią znudzi, natomiast zbyt trudna zniechęci malucha do dalszej zabawy. Oto przykłady gier dostosowanych do wieku:

do 2-go roku życia – polegające głównie na zabawie oraz nauce, umożliwiające poznawanie kolorów, słów oraz wyszukiwanie podobieństw

od 3-go do 6-go roku życia – opierające się na rzucaniu kostką, zabawie kartami lub przesuwaniu pionków; na tym etapie warto też powoli wprowadzać gry strategiczne dla dzieci, rozwijające kreatywność i logiczne myślenie

7-10 lat – nieco bardziej skomplikowane planszówki przygodowe i strategiczne, dające możliwość samodzielnego podejmowania decyzji i planowania ruchów; w tej kategorii jedną z bardziej popularnych gier są np. „Osadnicy”

11-12 lat – składające się z wielu elementów, podzielone na rundy, m.in. Magia i Miecz.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × jeden =