Wiele osób czyta książki i to te w papierowej postaci. Jednak niewielu z nas nie zastanawia się, jak taka książka jest zbudowana. Co to jest kapitałka, składka czy obwoluta wie niewiele osób, a są to elementy prawie każdej książki. Co ciekawe, warto zwracać uwagę na te elementy, gdyż mają one wpływ na trwałość publikacji i komfort czytania. Szczególne znaczenie mają w przypadku gdy są to grube i ciężkie tomy albo wtedy gdy przewidujemy, że dany egzemplarz zostanie przeczytany wiele razy.
Nie zawsze zwracamy uwagę czy książka jest klejona, czy szyta. Ma to ogromne znaczenie dla wygody czytania. Egzemplarz szyty łatwiej i szerzej się otwiera bez niebezpieczeństwa rozerwania. Nie bez znaczenia jest fakt czy okładka książki jest miękka, czy twarda. Egzemplarz z twardą okładką jest z reguły cięższy, ale nieporównywalnie trwalszy niż taki który ma miękką okładkę. Więcej szczegółów na temat budowy książki możemy poznać choćby na poniższej stronie https://www.totem.com.pl/blog/budowa-ksiazki.
Na samą wygodę czytania ma oczywiście wpływ także wielkość egzemplarza. Niezwykle trudno jest korzystać z książki o dużych rozmiarach czy o bardzo dużej wadze. Warto na to zwrócić uwagę, szczególnie w przypadku beletrystyki, którą chcielibyśmy czytać np. w ogrodzie albo w łóżku.
Jak widać poznanie elementów, które składają się na budowę książki, to nie tylko ciekawostka, ale praktyczna wiedza, która może ułatwić czytanie. Jednak nie powinno nam to przesłaniać wartości, jakie niesie ze sobą sama treść czytanej książki.