Minikomputery – jak zacząć przygodę z elektroniką?
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Minikomputery – jak zacząć przygodę z elektroniką?

Elektronika to dziedzina wiedzy, która jest znacznie łatwiej przyswajalna, kiedy nauka – oprócz rzetelnej wiedzy teoretycznej – zawiera również elementy praktyczne. Bardzo wiele osób rozpoczynających samodzielne pierwsze kroki nie wie, w jaki sposób do tego podejść. Przydatnym elementem ułatwiającym przyswajanie wiedzy jest możliwość weryfikowania wiedzy podczas samodzielnego budowania układów i programowania urządzeń. Można to zrobić między innymi przy pomocy minikomputerów.

Jak rozpocząć przygodę z elektroniką?

Na początku warto zastanowić się, jaki jest cel Twojej nauki. Jeżeli zamierzasz zajmować się elektroniką zawodowo, najlepiej jest udać się na studia techniczne na jedną z polskich uczelni. Oczywiście sama chęć nie wystarczy; potencjalny student powinien wybierać taki kierunek zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Na studiach będzie Ci łatwiej uzyskać dostęp do sprzętu i wiedzy, którą ciężko jest zdobyć jako laik. Oprócz tego, jeżeli ukończysz naukę i otrzymasz stopień naukowy, będzie łatwiej znaleźć Ci pracę w tym zawodzie. Natomiast jeżeli pasjonujesz się elektroniką i robotyką, ale nie zależy Ci na przekształceniu umiejętności w zawód – z dzisiejszą wiedzą, która zawarta jest w internecie, możesz to bez problemu robić bez wychodzenia z domu. Wystarczy odrobina samozaparcia i dostęp do wiarygodnych źródeł (lub po prostu umiejętność ich weryfikowania). To bardzo ważna kwestia, ponieważ w sieci znajduje się bardzo duża ilość przekłamanych faktów.

Wiarygodne źródła

Nawet na uznawanych za wiarygodne i bardzo popularnych stronach zdarzają się poważne błędy w materiałach dotyczących takich dziedzin jak elektronika czy robotyka. Dobrym przykładem wiarygodnej strony o tematyce elektroniki i robotyki jest Forbot. To blog internetowy poświęcony przede wszystkim szerokiej gamie darmowych kursów dla elektroników i robotyków. Materiały przeznaczone są zarówno dla całkowicie początkujących osób, jak i dla tych bardziej zaawansowanych. Z jego pomocą z łatwością nauczysz się krok po kroku podstaw elektroniki, programowania oraz dowiesz się, jak korzystać z takich urządzeń jak Raspberry Pi czy Arduino. Wszystkie kursy są darmowe i opierają się w znacznej części na zadaniach praktycznych, dzięki czemu nauka jest znacznie bardziej satysfakcjonująca i interesująca. Dzięki współpracy twórców strony z portalem Botland (sklep z częściami dla robotyków i elektroników) powstały specjalne zestawy narzędzi do wykonywania konkretnych kursów. Są to komplety elementów elektronicznych i narzędzi, które są niezbędne do wykonania wszystkich zadań z danego kursu. Należą do nich między innymi zestawy zawierające najnowsze płytki Raspberry Pi 4B czy Arduino. 

Dlaczego warto uczyć się na płytkach rozwojowych?

Powodów jest bardzo wiele. Jednym z najbardziej prozaicznych argumentów jest fakt, że ani Raspberry Pi, ani Arduino nie są szczególnie drogie. W szczególności podczas stawiania pierwszych kroków może dojść do sytuacji, w której niedoświadczona jeszcze osoba przez pomyłkę popełni błąd. W elektronice tego typu wypadki często kończą się przegrzaniem i (dosłownie!) spaleniem kluczowych elementów, co najczęściej oznacza konieczność wymiany całego urządzenia. W przypadku, kiedy urządzenie jest stosunkowo niedrogie – zagrożenie jest znacznie mniejszej skali, ponieważ ewentualna naprawa szkód nie przekroczy kilkudziesięciu lub kilkuset złotych.

Wybór minikomputera

Obecnie najpopularniejsze urządzenia tego typu to Raspberry Pi oraz Arduino. Rozważając wybór konkretnej płytki, warto wziąć pod uwagę te dwie – między innymi właśnie ze względu na ich popularność. Dzięki powszechności tych minikomputerów, w internecie dostępna jest bardzo duża ilość materiałów dydaktycznych z ich wykorzystaniem. Bardzo dobrym przykładem tego trendu jest wspomniany wyżej portal Forbot. Także na portalu YouTube oraz forach internetowych można znaleźć tutoriale dokładnie opisujące przedstawione projekty. Znacznie łatwiej będzie znaleźć również ewentualne błędy w wykonywanym przez siebie projekcie, jeżeli jest w nim wykorzystywana powszechnie znana płytka.

Raspberry Pi czy Arduino?

Oba minikomputery prezentują różne możliwości techniczne i wymagają różnych podejść do tych samych tematów. Jeżeli jesteś już początkującym elektronikiem i chcesz poszerzyć swoje umiejętności, samodzielnie próbując skorzystać z płytki rozwojowej (bez pomocy dydaktycznych) – zastanów się, jakiego rodzaju zadania będzie miała zadanie spełniać. Arduino znacznie lepiej sprawdzi się podczas odczytu sygnałów analogowych i z wykorzystaniem prostych programów. Łatwo możesz z niego zrobić prostego robota lub sterownik, którego zadaniem może być na przykład zadawanie polecenia wyłączania światła po określonej godzinie. Raspberry Pi to sprzęt, który znacznie lepiej sprawdzi się w przypadku, jeżeli chcesz uruchamiać na nim bardziej złożone programy. Taka płytka otwiera również możliwości obróbki plików multimedialnych o dużych rozmiarach (na przykład materiałów wideo). Zwróć jednak uwagę na fakt, że na Raspberry Pi gorzej poradzi sobie z odbiorem sygnałów analogowych. Większość zadań jest możliwa do wykonania na obu urządzeniach, jednak te mniej skomplikowane łatwiej będzie wykonać na Arduino, natomiast te trudniejsze lepiej będzie implementować na tak zwanej “malince”.

Czy warto kupić minikomputer na początku nauki?

Zdecydowanie warto. Taki sprzęt w połączeniu na przykład z płytką stykową, kilkoma kablami połączeniowymi i elementami elektronicznymi (na przykład diodami) to stosunkowo niewielki koszt, a stwarza ogromne możliwości edukacyjne. Połączenie i zaprogramowanie swojego pierwszego cyfrowego układu elektronicznego przyniesie dużo satysfakcji, która jest niezwykle ważna i motywująca podczas nauki. Dzięki niej zainteresowanie tematem stanie się jeszcze większe. Dodatkowo stosunkowo niska cena za taki sprzęt sprawia, że nawet nieudane próby uczącej się osoby nie niosą za sobą zagrożenia dużych strat finansowych.

Nauka elektroniki staje się coraz popularniejsza. Jak wykorzystać minikomputery na początku przygody z elektroniką? Sprawdź, które będą najodpowiedniejsze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Suplementy diety a odchudzanie
Suplementy diety a odchudzanie
Nadwaga to problem, z którym boryka się wielu Polaków. Jednym ze sposobów ułatwiających jej zwalczenie jest stosowanie odpowiednich suplementów diety. […]
Jakich firan potrzebuje Twoje mieszkanie?
Jakich firan potrzebuje Twoje mieszkanie?
Staranny dobór dodatków do mieszkania potrafi sprawić, że każde mieszkanie może stać się wygodniejsze, ładniejsze i przede wszystkim – spersonalizowane. […]
Kiedy oddać pojazd do wulkanizatora?
Kiedy oddać pojazd do wulkanizatora?
Posiadanie własnego samochodu to nie tylko przywileje, możliwość szybszego przemieszczania się i komfort podróżowania, ale przede wszystkim cała masa obowiązków […]
Ostatnie wpisy