Materiały wykorzystywane do szycia ubrań dzielą się na naturalne (wykonywane np. z sierści zwierząt i włókien roślinnych) oraz syntetyczne (wytwarzane zazwyczaj z ropy naftowej i jej pochodnych). Spośród tych pierwszych najbardziej znana jest wełna, bawełna, len i jedwab, natomiast drugich – poliester i akryl. W kategorii tkanin sztucznych szczególne miejsce zajmują materiały elastyczne (elastan, modal i stretch), gdyż idealnie nadają się do szycia pewnych konkretnych elementów garderoby – np. bielizny i strojów przeznaczonych do uprawiania sportu. Zostaną one opisane w kolejnym akapicie.
Elastyczne materiały syntetyczne są przez wiele osób uznawane za gorsze aniżeli naturalne, ale to nie do końca prawda. Posiadają po prostu inne właściwości. Charakteryzują się tym, że szybko schną, doskonale odprowadzają wilgoć, są odporne na mole i bakterie, w żaden sposób nie uczulają, a także nie wymagają prasowania, ponieważ się nie gniotą. Najczęściej wykorzystywany w branży odzieżowej jest materiał zwany elastanem, określany również mianem spandexu lub lycry.
Powstaje on z połączenia poliuretanu z glikolem polietylowym. Jest stosowany jako dodatek do spodni jeansowych w celu nadania im odpowiedniej elastyczności, a ponadto służy do produkcji pończoch, odzieży sportowej (m.in. do biegania i na siłownię) oraz strojów kąpielowych. Im większa jest zawartość elastanu w danym elemencie garderoby, tym wyższy jest stopień jego rozciągliwości (np. w spodniach znajduje się przeważnie około 2%).
Drugim niezwykle elastycznym materiałem jest modal, będący pochodną obróbki celulozy. W związku z tym, że potrafi pochłaniać aż 50% wilgoci więcej niż naturalna bawełna i nie kurczy się, służy przede wszystkim do wytwarzania bielizny, a nieco rzadziej strojów sportowych. Ostatnią tkaniną należącą do omawianej kategorii jest stretch, który nadaje się znakomicie do szycia marynarek, spódnic, spodni i garniturów.