Możliwe formy zadośćuczynienia to: naprawienie szkody poprzez przywrócenie poszkodowanego do stanu, w jakim znajdował się przed wyrządzeniem mu krzywdy oraz wypłata kwoty, która jest wystarczająca do zrekompensowania wszystkich poniesionych strat. Gdy przywrócenie stanu poprzedniego jest niemożliwe lub niepraktyczne, należy przyznać poszkodowanej stronie nagrodę pieniężną. Nagroda taka powinna być zbliżona do kosztów przywrócenia tego, co zostało utracone w wyniku zaniedbania.
Odszkodowanie pokrywa rzeczywiście wyrządzoną szkodę, tj. zmniejszoną wartość lub zniszczone mienie poszkodowanego – oraz koszty następcze poniesione przez tę osobę w związku z jej szkodą. Oprócz rzeczywistego odszkodowania, sąd może przyznać poszkodowanemu restytucję, jeśli ustali, że otrzymałby on dodatkowe korzyści, gdyby nie został poszkodowany – na przykład utracone zarobki z powodu bólu i cierpienia.
Odszkodowanie umowne to zastrzeżone z góry i uzgodnione w umowie odszkodowanie za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania niepieniężnego.
Istnieją dwa rodzaje odszkodowania kompensacyjnego:
Jeśli interesują Cię odszkodowania Szczecin jest miastem, gdzie możesz zawnioskować o takie.