Dom i wnętrze

Tapczan czy łóżko?

Tapczan czy łóżko? Urządzając mieszkanie czy dom, często stajemy przed takim dylematem. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, a wybór uwarunkowany jest przede wszystkim powierzchnią pomieszczenia i funkcjami, jakie ma ono pełnić, poza zapewnieniem miejsca na sen.

Mocny i zdrowy sen jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapewnia nie tylko regenerację, ale pozwala uniknąć problemów z pamięcią i koncentracją oraz wpływa na ogólny stan zdrowia. Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw, jakie nam daje, musimy zadbać o odpowiedni komfort snu. Stąd podstawowymi cechami, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając meble do spania, są wygoda i jakość wykonania. Walory estetyczne i zgodność z obowiązującymi trendami wnętrzarskimi zajmują dopiero kolejne pozycje.

Sypialnia

Jeżeli dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem, przeznaczonym tylko do spania, naturalnym rozwiązaniem jest tradycyjne łóżko, składające się z ramy i materaca. Dla komfortu snu decydujące znaczenie ma materac. Decydując się na łóżko, możemy dobrać jego parametry (stopień twardości, rodzaj wypełnienia) do indywidualnych potrzeb i upodobań. Co więcej, w przypadku łóżek dwuosobowych, zamiast jednego dużego materaca, można wybrać dwa jednoosobowe, dostosowane do wymagań każdego z użytkowników z osobna.

Salon

W niewielkich mieszkaniach funkcję sypialni pełni często salon. W takiej sytuacji dużo lepszym rozwiązaniem jest wybór tapczanu, który w nocy będzie służył do spania, a w dzień, po złożeniu, zapewni nam miejsce do siedzenia i wypoczynku. Takie rozwiązanie zapewnia przede wszystkim oszczędność miejsca w pokoju, co wcale nie jest równoznaczne z ograniczeniem powierzchni spania. Warto zwrócić tutaj uwagę na narożniki do salonu, które po rozłożeniu oferują powierzchnię spania porównywalną do dużych łóżek dwuosobowych.

Wybierając meble dwufunkcyjne, jak tapczan czy narożnik, należy pamiętać, że będą one użytkowane znacznie bardziej intensywnie, niż tradycyjne łóżka, dlatego należy postawić przede wszystkim na ich parametry techniczne. Decydujące znaczenie mają rodzaj wypełnienia, które nie powinno ulegać odkształceniom, oraz wytrzymałość tkaniny obiciowej.

Pokój dziecięcy

Urządzając pokój dziecięcy, najczęściej jesteśmy ograniczeni jego niewielką powierzchnią. Tradycyjne łóżko będzie dobrym wyborem, jeżeli oprócz niego uda nam się wstawić do pokoju inne meble, służące do siedzenia i odpoczynku. W przeciwnym wypadku dużo lepiej sprawdzą się tapczany dziecięce i młodzieżowe, które po złożeniu zapewnią dziecku miejsce do czytania książek czy oglądania telewizji, a także zapewnią miejsce do siedzenia podczas odwiedzin kolegów. Tego typu meble posiadają zazwyczaj pojemniki na pościel, co pomaga utrzymać ład i estetykę w pokoju dziecka, co niekoniecznie udaje się w przypadku tradycyjnych łóżek.

Właściwie dobrany mebel do spania to gwarancja zdrowego i komfortowego snu. Czy będzie to łóżko, czy tapczan, najważniejsze jest dostosowanie do indywidualnych wymagań i preferencji użytkownika.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 3 =