Wiele towarów z różnych branż musi być przewożonych w specjalnych chłodniach. W innym razie szybko uległyby one zepsuciu i naraziłoby to firmę na duże straty. Dotyczy to nie tylko branży żywnościowej, ale też innych istotnych gałęzi przemysłu. Gdzie najczęściej korzysta się z transportu chłodniczego?
Produkty wymagające transportu chłodniczego najczęściej pochodzą z branży żywnościowej. Często są to towary szybko psujące się, gdzie wysoka temperatura powodowałaby wyrzucenie jedzenia. Produkty takie często potrzebują ujemnych temperatur. W niektórych przypadkach wystarczą zabudowy chłodnicze, które odgrodzą jedzenie od warunków zewnętrznych. Najczęstsze produkty, które wymagają transportu w niskich temperaturach to wyroby mięsne i rybne. Należy jednak również pamiętać o wyrobach cukierniczych, roślinnych oraz alkoholach.
Zakres funkcjonowania transportu chłodniczego jest jednak znacznie szerszy. Wystarczy wspomnieć o niektórych lekach i innych produktach farmaceutycznych. Bez chłodni trudno byłoby o dobry stan kosmetyków, chemii domowej czy ładunków niebezpiecznych. Z usług transportu chłodniczego korzystają również rolnicy, gdzie niskich temperatur wymagają środki ochrony roślin lub pokarmy dla zwierząt.