Biznes Rynek Finanse

Jakie zadania ma pośrednik nieruchomości?

Sprzedając, kupując bądź wynajmując nieruchomość, która do nas należy możemy zdecydować się na skorzystanie z pomocy pośrednika lub zająć się wszelkimi formalnościami sami. Jeśli postanowimy poprosić o pośrednictwo w handlu nieruchomościami firmę, warto zapoznać się z zadaniami, jakie taki pośrednik powinien dla nas wykonać.

Obowiązki pośrednika nieruchomości

Przede wszystkim warto zapoznać się z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. To właśnie tam znajdziemy wszelkie informacje dotyczące pośrednictwa w handlu nieruchomościami. Według tej ustawy podstawowym obowiązkiem firmy bądź agenta pośredniczącego w obrocie nieruchomościami (niezależnie czy są to nieruchomości dla firm, czy dla osób fizycznych) jest zawieranie i wykonywanie umów zgodnie z wytycznymi podanymi w tym akcie prawnym.

Są to umowy:

  • nabycia lub zbycia praw do nieruchomości;
  • nabycia lub zbycia własnościowego spółdzielczego prawa lokalu mieszkalnego;
  • najmu lub dzierżawy nieruchomości lub jej części.

Pośrednik może wykonywać wszelkie czynności osobiście lub za pośrednictwem pracownika odpowiednio przeszkolonego do takich zadań. Jednak musi wziąć pełną odpowiedzialność za wszelkie działania takiej osoby. Zakres czynności, jakie musi wykonać pośrednik określa umowa pośrednictwa. Taka umowa musi mieć formę pisemną. Taka umowa zobowiązuje pośrednika w obrocie nieruchomościami do działań mających na celu zawarcie umów sprzedaży, kupna bądź najmu. Zamawiający usługę pośredniczenia w tej samej umowie zobowiązuje się do wypłacenia wynagrodzenia za wykonaną usługę.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − 4 =