Przed podjęciem współpracy na płaszczyźnie biznesowej warto zawsze uzyskać od potencjalnego wspólnika zgodę na okazanie odpowiednich dokumentów dotyczących prowadzonej przez niego działalności. Chodzi tutaj zwłaszcza o odpis z KRS, zaświadczenie z EDG (Ewidencji Działalności Gospodarczej), odpis decyzji o nadaniu stosownego numeru REGON oraz NIP, a także zaświadczenie z US o braku jakichkolwiek zaległości w płaceniu podatku dochodowego. Dzięki tym informacjom ograniczymy do minimum ryzyko nawiązania współpracy z nieuczciwym kontrahentem. Oczywiście podstawą jest zweryfikowanie go w rejestrze dłużników online.
Poza wspomnianym rejestrem dłużników, przyszłego partnera biznesowego należy sprawdzić w rejestrze prowadzonym przez rejonowy sąd gospodarczy, w który udostępnia stosowne dane w ramach Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Są tam wpisane wszystkie upadłe firmy prowadzone przez osoby fizyczne. Poza tym znajdziemy w tym miejscu wykaz osób pozbawionych prawa do podejmowania własnej działalności gospodarczej przez sąd upadłościowy czy nawet pełnienia funkcji członka rady nadzorczej lub pomocnika – i to zarówno w przedsiębiorstwie państwowym, jak i spółce czy spółdzielni.
Można też zasięgnąć informacji na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (w specjalnej zakładce zatytułowanej „wyszukiwanie podmiotów w KRS”) oraz w wybranym biurze informacji gospodarczej (najpopularniejszym jest oczywiście KRS, a inne to m.in. InfoMonitor Długów oraz InfoScore). Pamiętajmy jedynie o tym, że uzyskanie danych z rejestrów komercyjnych jest możliwe wyłącznie za zgodą konkretnej osoby. Istnieje jeszcze coś takiego jak giełda długów, na której są skupowane i wystawiane na sprzedaż wszelkie wierzytelności.