Manekiny, przedmioty mające imitować ludzką sylwetkę od kiedy istnieją inspirują artystów, pojawiają się między innymi w „Sklepach cynamonowych” Brunona Schulza. W rzeczywistości są przydatne w wielu różnych miejscach, przede wszystkim w sklepach z ubraniami lub tkaninami i na wystawach, ale także w pracowniach krawców i projektantów mody.
Wśród manekinów sklepowych najpopularniejsze są manekiny z włókna szklanego lub plastiku. Można znaleźć je w różnych pozycjach pasujących do stylu kolekcji, pory roku i poziomu elegancji prezentowanych na nich ubrań. Są też dostępne w różnych wariantach jeśli chodzi o płeć i wiek osób, które będą te ubrania nosić. Najczęściej spotykamy manekiny kobiece, ale równie niezbędne do wielu sklepów są manekiny męskie oraz dziecięce. Manekiny powstają również drewna, czasami są powlekane płótnem, albo innymi tkaninami. Można znaleźć również manekiny wykonane techniką mieszaną, które różne elementy mają z różnych materiałów.
Możemy spotkać manekiny z bardzo realistycznymi twarzami i włosami, lub z symbolicznie zarysowanym kształtem czaszki, albo w ogóle bez głowy. Do sklepów i wystaw wystarczą mniej ruchome manekiny, w których możliwość ich ustawienia jest ograniczona lub niemożliwa, ale tutaj realistyczność twarzy może mieć znaczenie. Natomiast w pracowniach krawieckich niezbędne są manekiny z możliwością regulacji, między innymi wzrostu, szerokości ramion czy bioder. Takie manekiny zwykle mają wbudowany mechanizm, którym można sterować, najczęściej z metalowych elementów.
Różnorodność manekinów jest ogromna, dzięki temu każdy znajdzie na rynku coś dopasowanego do jego potrzeb i zmysłu estetycznego, a także celu, któremu manekin ma służyć.