Zamki do drzwi – ich charakterystyka i rodzaje
Dom i wnętrze
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zamki do drzwi – ich charakterystyka i rodzaje

Zamki do drzwi są najczęściej stosowanym zabezpieczeniem przed intruzami. Spełniają wiele funkcji, od zapobiegania uchylaniu się otwartych drzwi, po odbieranie telefonów czy otwieranie drzwi.

Główne rodzaje zamków drzwiowych to:

Deadbolt

Jest to wewnętrzny lub zewnętrzny zamek drzwiowy z ryglem, który jest uruchamiany przez obrót wkładki z kluczem w jednym lub drugim kierunku.

Zamek komorowy 

Pełni on wewnętrzny lub zewnętrzny zamek składający się z części zewnętrznej i wewnętrznej. Część wewnętrzna jest przymocowana do ramy drzwi, natomiast część zewnętrzna do drzwi. W komorze znajdują się bębenki (zazwyczaj trzy), które ustawiają się w jednej linii dopiero po naciśnięciu odpowiednim kluczem. Gdy się ułożą, zwalniają sprężynujący rygiel, który umożliwia otwarcie drzwi lub wyłączenie systemu alarmowego.

Klamka dźwigniowa

Jest to zamek składający się z dwóch części: z jednej strony znajduje się zapadka, a z drugiej uchwyt, który można obracać ręką. Zatrzask połączony jest z mechanizmem blokującym poprzez przyciski, które blokują go w momencie zablokowania i odblokowują po naciśnięciu poprzez obrót gałki/klamki dźwigniowej.

Zamki na kartę

Są oparte na układach elektronicznych zamiast elementów mechanicznych jak w zamkach na klucz. Po włożeniu karty do specjalnej szczeliny, wysyła ona sygnał elektryczny do centrali alarmowej, która przetwarza żądanie i odblokowuje drzwi, jeśli jest do tego upoważniona zapisanymi w jej pamięci informacjami z dowodu osobistego (np. jeśli posiadasz przepustkę do bramy). Ze względu na swój mechanizm, stanowią one popularne rozwiązanie stosowane w branży hotelarskiej. Pensjonaty czy motele zainteresowane takimi zamkami, mogą je nabyć np. z poszczególnej witryny https://www.bigshop.com.pl/zamki-hotelowe-na-karte-c-2458_905.html.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kalkulator OC i AC – jak może pomóc osobom, chcącym wybrać jak najlepsze dla nich ubezpieczenie
Kalkulator OC i AC – jak może pomóc osobom, chcącym wybrać jak najlepsze dla nich ubezpieczenie
Samochody stanowią obecnie standard, dlatego niemal każdy posiada dziś prawo jazdy, a co za tym idzie, jest pełnoprawnym kierowcą. Oznacza […]
Transport dla ludzi podróżujących do pracy za granicę
Transport dla ludzi podróżujących do pracy za granicę
Wielu pracujących zagranicą Polaków regularnie kursuje między Polską i krajem, w którym wykonują na co dzień swoje służbowe obowiązki. Każdy […]
Sprowadzenie auta ze Stanów – jakie kroki podjąć?
Sprowadzenie auta ze Stanów – jakie kroki podjąć?
Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie dysponują zbyt dużym budżetem, a chciałyby kupić porządne auto może okazać się firma sprowadzająca […]
Ostatnie wpisy