Tech

Do czego służą tuleje?

Tuleje to stosunkowo niewielkie elementy, które odgrywają jednak istotną rolę w działaniu wielu różnorodnych maszyn i urządzeń. Współcześnie wytwarza się je głównie z materiałów kompozytowych oraz wysokiej jakości tworzyw sztucznych, choć można też spotkać się z egzemplarzami teflonowymi, brązowymi czy metalowymi (w zależności od przeznaczenia). Większość wykorzystywanych w przemyśle modeli posiada kształt wydłużonego pierścienia, ewentualnie wydrążonego walca. Najbardziej popularne są tuleje ślizgowe, cylindrowe oraz zaciskowe.

Drobne części o dużym znaczeniu

Wymienione we wstępie tuleje ślizgowe charakteryzują się brakiem konieczności smarowania i sporą odpornością na uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Ich kluczowym zadaniem jest umożliwienie umieszczonemu wewnątrz wałkowi albo osi poruszanie się wzdłużne, a także zagwarantowanie swobodnego obrotu. Ogromne korzyści wynikające ze stosowania tych elementów to bez wątpienia niski koszt, niemal bezobsługowa praca i łatwy montaż. Są one instalowane przede wszystkim w mechanizmach funkcjonujących na umiarkowanych obrotach i przenoszących średnie lub duże obciążenia promieniowe, takich jak choćby maszyny rolnicze, wózki widłowe czy dźwigi.

Drugą kategorię powszechnie wykorzystywanych tulei stanowią wersje zaciskowe, produkowane przeważnie ze stali chromowanej i używane m.in. w obrabiarkach. Ich rola polega na podtrzymywaniu oraz stabilizowaniu kołnierza wokół konkretnego przedmiotu, który jest aktualnie poddawany obróbce. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tulejach cylindrowych, znajdujących zastosowanie w silnikach samochodowych z tłokiem.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × jeden =