Każde dobrze zorganizowane biuro zapewnia bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Ten aspekt nabrał szczególnego znaczenia w momencie wprowadzenia RODO, które na jednostki przetwarzające dane osobowe nakłada konkretne obowiązki. Wiele, szczególnie mniejszych firm, boryka się z problemem przechowywania plików. Zakup i uruchomienie serwera to bowiem ogromny koszt.
Przechowywanie plików to jedno, a nieograniczony do nich dostęp to drugie. Pracując w sieci, wiele osób musi często korzystać z tego samego dokumentu. Tworzy się zatem repozytoria, które gromadzą wszystkie opracowywane pliki w jednym miejscu.
Będzie to dla każdej firmy najlepsze rozwiązanie. Mamy możliwość samodzielnej konfiguracji, nadawania odpowiednich uprawnień użytkownikom oraz weryfikacji edycji każdego dokumentu. To niestety kosztowna inwestycja. Czy się opłaca? Tak. Jest to pożądane rozwiązanie, ponieważ część dokumentów opracowywanych np. dla klienta, możemy udostępnić na zewnątrz, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo pozostałych plików.
Można ukierunkować się na zakup nowego serwera, jego wdrożenie i konfigurację. To koszt kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli chcemy taniej uruchomić taki sprzęt, powinniśmy poszukać alternatywy. Serwery używane to opcja warta rozważenia, ponieważ zyskujemy kilka tysięcy oszczędności, a zachowujemy gwarancję. Mamy także pewność, że kupujemy sprzęt sprawny, oczywiście jeśli wybierzemy sprzedawcę, który w swojej ofercie ma urządzenia sprawdzone. Mniejsze firmy mogą skorzystać także z zakupu poleasingowego komputera pc, który odpowiednio skonfigurowany będzie pełnił rolę serwera, choćby tylko do wymiany plików. Jest on dostępny na https://itland.pl/182-komputery-pc-poleasingowe-aio.
Decydując się na wybór optymalnego rozwiązania, musimy w pierwszej kolejności zrobić listę potrzeb i oczekiwań. Analizując strukturę firmy, rodzaj opracowywanych dokumentów czy też sposób pracy, będziemy mogli podjąć właściwą decyzję i zainwestować w sprzęt idealnie pasujący do naszego profilu działalności.