Praca na wysokości wiąże się ze szczególnie dużym ryzykiem dla zdrowia i ochrony życia pracownika oraz powinności pracodawcy, by taką mu w danych warunkach mu zapewnić. Najnowsze badania pokazują, że do połowy wypadków podczas pracy na budowie dochodzi w pracy na wysokościach, a połowa z tej liczby dotyczy wyłącznie robót wykonywanych na dachach. Jak więc ustrzec się od niebezpieczeństw i w komfortowych warunkach wykonywać pracę na wysokości?
Najlepszą metodą dla zachowania bezpieczeństwa jest sprawdzenie, czy na miejscu są obecne środki zbiorowej ochrony. W momencie rozpoczęcia pracy warto rozejrzeć się dokładnie i poszukać barier, rusztowań, ocenić jakość siatek bezpieczeństwa oraz pomostów zabezpieczających. Jeśli nie jest możliwe zachowanie ochrony zbiorowej, alternatywą jest doposażenie pracowników w szelki bezpieczeństwa z amortyzatorem oraz linką. To do pracodawcy należy jednak zapewnienie pełnej ochrony podczas dniówki także w momencie dotarcia na dach. Poszukiwania profesjonalnego podnośnika można rozpocząć od strony firmowej http://www.podnosnikiwozniak.com, która również wynajmuje podnośniki do prac elewacyjnych oraz instalacji i konserwacji billboardów.
Podstawową rzeczą jest przeprowadzenie szkolenia z organizacji pracy, bhp i sposobu korzystania ze sprzętu. W szkleniu tym ujęte są m.in. sposoby zakładania szelek i opisanie technik i nawyków chroniących przed upadkiem. Nad całością prac musi być sprawowany nadzór w postaci kierownika budowy. Jego zadaniem jest nieprzerwana ochrona pracowników, sprawdzenie jakości sprzętu i nadzór nad pracownikami. W razie jakichkolwiek nieprzyjemnych sytuacji na miejscu budowy musi obowiązywać plan ratunkowy, a samo miejsce zostało odgrodzone także, ze względu na ochronę pracowników przebywających na dole. Raz w roku wymagany jest przegląd sprzętu służący wyłapaniu ewentualnych uszkodzeń i wad. Najprostszą metodą podczas prac na wysokości jest jednak ochrona indywidualna, czyli noszenie kasku.