Dom i wnętrze

Jak działa kuchenka indukcyjna?

Wiele osób waha się przed zakupem kuchenki indukcyjnej, obawiając się, że dotychczas stosowane w kuchni garnki nie będą się nadawać i trzeba będzie je wymienić na nowe garnki indukcyjne. Jednak w praktycznej opinii wielu użytkowników tego rodzaju kuchenek słychać głosy, że wiele spośród wcześniej zakupionych garnków doskonale spełniają swoje zadanie.

Dlaczego niektóre garnki nie nadają się do kuchenki indukcyjnej?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wiedzieć, na jakiej zasadzie odbywa się ogrzewanie zawartości garnków w kuchence indukcyjnej. Typowa płyta indukcyjna posiada pola grzewcze. W nich znajdują się miedziane zwoje drutu, przez który płynie zmienny prąd. W wyniku zasilania wytwarza się pole magnetyczne przenikające podstawę garnka. Zgodnie z zasadami fizyki zmienne pole magnetyczne wywołuje prądy wirowe w podstawie garnka, a te z kolei wydzielają ciepło przenoszone na jego zawartość.

Nawet dla laika zauważalne jest, że aby pole magnetyczne było przenoszone po powierzchni metalu, z którego wykonany jest garnek, musi on być wykonany z metalu ferromagnetycznego. Mniejsze wnikanie pola do wnętrza dna garnka powoduje wzrost oporu i wydzielanie się większej ilości ciepła. I tutaj właśnie tkwi sedno odpowiedzi na zadane pytanie. Część metalowych garnków wykonanych jest z metalu nie posiadającego właściwości ferromagnetycznych, w wyniku czego pole magnetyczne nie wywołuje powstawania prądów wirowych. Warto więc zaopatrzyć się w zestaw garnków dedykowanych do typu kuchni, którą posiadamy.

Wybierając korzystajmy z ofert sprawdzonych, renomowanych sklepów, oferujących najwyższej jakości akcesoria kuchenne, takich jak https://wenahome.pl/.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × pięć =