Tech

Jak działają zawory i ich sposób montażu?

Instalacje wodne są jednym z elementów niezbędnych w każdej nieruchomości. Nieodłącznym ich fragmentem są zawory, znajdujące się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zatrzymania obiegu wody lub zmiany kierunku jej przepływu. Zastosowanie ich, pozwala między innymi na zamknięcie dopływu przed pozostałą częścią instalacji, co jest szczególnie istotne w przypadku ewentualnej awarii.

Dwa najpopularniejsze rozwiązania

Na rynku można spotkać się z dwoma głównymi typami zaworów: grzybkowymi i kulowymi. Pierwsze posiadają specjalny trzpień, który w momencie przekręcenia pokrętła blokuje drogę dla cieczy. Drugie, najczęściej wybierane zawory kulowe do wody, w swoim mechanizmie mają natomiast kulę, za pomocą której przepływ jest otwierany lub zamykany. Warto wspomnieć, że wymienione komponenty mają różne średnice, które to decydują o ich finalnym zastosowaniu.

Profesjonalna instalacja

Montując zawory kulowe do wody, należy posiadać szczeliwo oraz klucz z niezaciskającymi się szczękami. Po uszczelnieniu połączenia gwintowego, przy całkowicie otwartym przepływie, kluczem należy chwycić gwintowany kielich, do którego przykręcana jest rura. Następnie z odpowiednim wyczuciem trzeba dokręcić zawór i sprawdzić szczelność wykonanego montażu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 6 =