Biznes Rynek Finanse

Jak transportowany jest towar ponadgabarytowy?

Przewóz ładunków ponadgabarytowych może się okazać sportem ekstremalnym, zwłaszcza że zlecenia potrafią być naprawdę ogromne i wyjątkowo kosztowne (np. maszyny produkcyjne i rolnicze, pojazdy gąsienicowe czy różnego rodzaju zbiorniki).

Transport tego typu towarów wymaga zatem wielu przygotowań i stosowania się do określonych reguł (przepisów krajowych i międzynarodowych), tak aby odbył się bezpiecznie i nie stanowił żadnego zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Jak zatem profesjonalnie zorganizować przewóz ładunków ponadgabarytowych i co będzie w tym celu niezbędne?

Operacja krok po kroku

W pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie zaplanować całą operację, uzgadniając ją z właściwą instytucją, która zajmie się reorganizacją ruchu drogowego na odcinku, na którym będzie transportowany dany ładunek.

Podejmowane działania są uzależnione od jego typu. Można wyróżnić:

– ładunki ponadgabarytowe dłużycowe, dłuższe nawet o dwa metry od pojazdu
– ładunki ponadgabarytowe specjalne, które posiadają rozmiar większy od pojazdy
– ładunki wyjątkowo ciężkie, których waga niekiedy znacznie przewyższa ładowność pojazdu

W każdym z tych konkretnych przypadków trzeba użyć innego rodzaju samochodu. Kolejnym krokiem jest zdobycie odpowiednich zezwoleń, które umożliwią przeprowadzenie operacji. Niezwykle istotne jest także zatrudnienie wykwalifikowanych i doświadczonych kierowców, którzy poradzą sobie z tym trudnym zadaniem. Pamiętajmy również o tym, aby dokonać dokładnego rozpoznania trasy przejazdu i jej otoczenia.

Często do przewozu towarów nietypowych wykorzystywane są też dodatkowe konstrukcje, np. w postaci palet drewnianych lub plastikowych. Umożliwiają one bowiem lepsze ustabilizowanie danej rzeczy na pace. Jeśli chodzi o transport paletowy Sosnowiec jest miastem, w którym funkcjonuje wiele firm z tej branży. Również w Wielkopolsce taka usługa jest oferowana. Oprócz tego, transport palet Poznań czy Warszawa także oferują w dogodnych dla klienta wariantach.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 + 17 =