Hobby i sport

Jak zmniejszyć ryzyko kontuzji przy uprawianiu sportu?

Ochraniacze dla sportowców

Osoby uprawiające sport są narażone na ryzyko występowania kontuzji. Żeby je zmniejszyć, warto sięgnąć po odpowiednie ochraniacze. Obecnie w sprzedaży znaleźć można wiele produktów dedykowanych danej dyscyplinie sportu. Przykładowo zawodnicy uprawiający piłkę nożną chętnie sięgają po nagolenniki. Są to lekkie ochraniacze wykonane z tworzyw sztucznych, które chronią kość piszczelową przed urazami mechanicznymi. Wiele różnych zabezpieczeń stosowanych jest w sportach walki.

Osoby uprawiające boks lub mieszane sztuki walki korzystają przede wszystkim z kasków. Dłonie i nadgarstki skutecznie chronią natomiast rękawice bokserskie. W takich dyscyplinach sportu sprawdzają się także ochraniacze zakładane na zęby. O odpowiednim zabezpieczeniu powinny pomyśleć również osoby podnoszące ciężary i trenujące w klubach fitness. Dobre rękawice na siłownie skutecznie chronią dłonie przed odparzeniami i mikro urazami.

Prawidłowa dieta i rozgrzewka

Chociaż ochraniacze pomagają zmniejszyć ryzyko kontuzji, każdy sportowiec musi pamiętać również o przestrzeganiu kilku zasad. Żeby uniknąć urazów mięśniowych i przeciążeniowych trzeba przede wszystkim pamiętać o zdrowym odżywianiu. Pełnowartościowa zbilansowana dieta to najprostszy sposób na zmniejszenie ryzyko występowania kontuzji. Bardzo ważna jest również rozgrzewka.

Każdy sportowiec wie, że zanim zacznie się trenować na najwyższych obrotach, trzeba odpowiednio rozgrzać mięśnie i przygotować je do intensywnego wysiłku. Brak rozgrzewki prowadzi do powstawania mikrourazów, które po pewnym czasie mogą doprowadzić do wystąpienia poważnej kontuzji. Zestaw ćwiczeń rozciągających wykonywanych przed i po wysiłku to najprostszy sposób na zmniejszenie ryzyka występowania kontuzji i poprawę sprawności fizycznej.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 4 =