W miejscach, w których nie ma kanalizacji, ścieki powstające w gospodarstwie domowym najprościej odprowadzać do bezodpływowych zbiorników nazywanych potocznie szambami. Powinno być całkowicie szczelne, dlatego do jego produkcji wykorzystuje się beton lub nowoczesne tworzywa sztuczne. Takie pojemniki są dostępne na http://www.eko-lux.com/. Jeszcze kilkanaście lat temu dużą popularnością cieszyły się wśród Polaków betonowe kręgi wpuszczane w grunt. Obecnie takich rozwiązań się nie stosuje ze względu na trudności z uszczelnieniem kręgów.
Można zdecydować się na samodzielną budowę szamba betonowego lub zakup gotowego zbiornika. Betonowanie na miejscu stosuje się w przypadku potrzeby stworzenia szamba o nietypowym kształcie. Zbiorniki z prefabrykatów wykorzystywać można na podmokłych terenach, gdzie nie sprawdza się szambo plastikowe, które ze względu na swój niewielki ciężar może być wypychane na powierzchnię przez wody gruntowe. Dlatego zaleca się stosować je tam, gdzie poziom takich wód jest niski.
Poza wyborem materiału należy także podjąć decyzję dotyczącą rozmiarów szamba. Im większy zbiornik na nieczystości, tym rzadziej trzeba wzywać wóz asenizacyjny do wypompowywania jego zawartości. Istotne znaczenie ma także ilość komór. Na terenach suchych, gdzie nie ma wysokiego poziomu wód gruntowych, można zdecydować się na szamba dwukomorowe. Dzięki specjalnej przegrodzie następuje oddzielenie nieczystości stałych od płynnych.
Płynne nieczystości po wstępnym oczyszczeniu specjalnymi preparatami mogą zostać odprowadzone drenami do gruntu. Możliwość odprowadzenia części ścieków sprawia, że szambo wolniej się napełnia, a przez to rzadziej trzeba je opróżniać. Zbiornik dwukomorowy może więc wpłynąć na znaczne zmniejszenie kosztów użytkowania szamba. Warto pamiętać, że zastosowanie szamba dwukomorowego na podmokłym terenie sprawi, że będą do niego przenikać wody gruntowe.