Problemy z sercem dotykają wiele osób, a badania elektrokardiograficzne – EKG – są podstawowym badaniem w diagnostyce chorób serca. Badanie EKG powinno być wykonywane w ramach profilaktyki – szczególnie po 45 roku życia. Istnieje też grupa charakterystycznych objawów, które są wskazaniem do wykonania badania.
Wyróżnić można kilka typowych objawów, które szczególnie wskazują do jego przeprowadzenia możliwie jak najkrótszym terminie. Wskazać tu należy zawroty głowy czy duszność. Do grupy najpoważniejszych objawów należy ból w klatce piersiowej, uczucie kołatania serca czy utrata przytomności.
Regularnie przeprowadzane badanie EKG jest szczególnie wskazane w przypadku osób z rozrusznikiem czy po zawale. Również osoby z nadciśnieniem lub przyjmujące leki antyrytmiczne powinny monitorować swój stan zdrowia i regularnie poddawać się badaniu EKG. Jest ono bezinwazyjne i nieobciążające. Wyniki wymagają specjalistycznych konsultacji, które przeprowadza kardiolog Kraków, Warszawa czy inne duże ośrodki miejskie skupiają specjalistyczne placówki, gdzie EKG wykonać można również prywatnie.