Technologie & IT

Na czym polega cięcie laserem

Cięcie laserem to jedna z najpopularniejszych obecnie metod na obróbkę różnego rodzaju materiałów, a zwłaszcza metali. Sposób ten wykorzystywany jest w dużej liczbie fabryk i zakładów, przynosząc wiele korzyści. Tego typu cięcie jest bowiem stosunkowo szybkie, a przy tym precyzyjne i dokładne, co umożliwia wykonywanie elementów o konkretnych rozmiarach z dużą dokładnością. Cięcie laserem jest zatem przydatne na rynku, ale na czym ono tak właściwie polega ?

Realizacja cięcia laserowego

Mówiąc w skrócie, laser jest to urządzenie emitujące spójną i spolaryzowaną wiązkę promieniowania elektromagnetycznego. Promieniowanie to zawiera się w zakresie widzialnym widma promieniowania i ma bardzo małą rozbieżność. Dzięki temu możliwe jest skupienie bardzo dużej energii na małym obszarze. Pozwala to na wywołanie określonego efektu na materiale, dokonując np. precyzyjnego cięcia. Na przykład cięcia, bo oprócz niego laserem można również znakować, czy grawerować.

Trzeba jednak wiedzieć, że w urządzeniach tnących wykorzystujących laser, sama wiązka nie wystarczy. Konieczne jest tutaj zastosowanie gazu technicznego o dużej czystości. Przykładami takich gazów są np. azot, argon lub tlen. Zadaniem takiego ośrodka jest m.in. przyspieszanie całego procesu oraz wydmuchiwanie materiału stopionego podczas cięcia.

Oprócz szybkości, do innych zalet cięcia laserowego zalicza się brak mechanicznych uszkodzeń tworzywa i maksymalne jego wykorzystanie, a także brak zużycia głowicy tnącej. To właśnie z uwagi na nie cięcie laserem staje się coraz popularniejsze i realizuje je coraz więcej firm w dużych miastach, takich jak cięcie laserem Poznań, czy też cięcie laserem Łódź.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 + czternaście =