Małe, średnie i duże firmy, szukając możliwości na utrzymanie płynności finansowej oraz zapewnienie kapitału obrotowego na działalność bieżącą czy inwestycje, mogą natrafić na ofertę faktoringu online. To coraz bardziej popularna forma wsparcia finansowego przedsiębiorstwa. Co to jest faktoring? Jak przebiega procedura faktoringu?
Według definicji faktoring jest to forma finansowania kontraktów krótkoterminowych odbywająca się za pomocą cesji wierzytelności handlowych na rzecz wyspecjalizowanych firm oferujących usługi faktoringowe lub banków. Brzmi bardzo naukowo, ale w skrócie można powiedzieć, że faktoring obejmuje wykup należności przedsiębiorstwa w celu zapewnienia mu finansowania, zanim zostanie opłacona faktura przez jego kontrahenta. Co ważne, należności przejmowane przez firmę faktoringową muszą być nieprzeterminowane, zatem jeszcze zanim zapadnie data płatności faktury. W faktoringu nie dochodzi do cesji wierzytelności przedawnionych lub dłużnych, niespłaconych w terminie.
Faktor, faktorant i kontrahent to trzy strony biorące udział w faktoringu. Faktorant jest przedsiębiorstwem korzystającym z usług faktoringu, czyli firmą wystawiającą fakturę kontrahentowi, za którą chce otrzymać płatność od razu od faktora. Faktor to właśnie strona finansująca, oferent usług faktoringu, który skupuje wierzytelności w zamian za otrzymaną prowizje od każdej faktury. Kontrahent, inaczej także dłużnik, to odbiorca faktury od faktoranta, strona zobowiązana do zapłaty za otrzymane usługi czy towary. Zależnie od rodzaju faktoringu kontrahent może być świadomy lub nie, że doszło do cesji jego wierzytelności i faktor podpisał umowę z faktorantem. Kontrahent nie jest stroną umowy faktoringowej, bierze udział w procesie faktoringu pośrednio jako odbiorca faktury. W przypadku faktoringu jawnego musi zgodzić się na cesję wierzytelności, w faktoringu cichym nie jest zaś wymagana nawet jego zgoda.
Faktoring kierowany jest zarówno do jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Warunkiem jest działanie na rynku od minimum roku, świadczenie usług dla innych przedsiębiorstw oraz rejestracja w Polsce. Z faktoringu najczęściej korzystają firmy z branży budowlanej, usługowej czy transportowej, zajmujące się produkcją lub dystrybucją dóbr, dla których standardem jest wystawianie faktur o długim terminie spłaty – 30, 60 czy 90 dni.
Faktoring online zaczyna się od podpisania umowy, na mocy której faktorant ceduje na faktora przelewowe, nieprzeterminowane faktury z odroczonym terminem płatności. Następnie faktor wypłaca faktorantowi całość lub część wartości faktury netto. Dzięki temu otrzymuje on od razu płatność i nie musi czekać do momentu spłaty faktury przez kontrahenta. Ma środki do dyspozycji w ramach kapitału obrotowego. Etapy faktoringu:
Faktoring, zależnie od danej firmy, jest oferowany na pewnych warunkach określonych w umowie. Zawsze wskazywany jest tzw. limit faktoringowy, czyli kwota, do której zobowiązuje się udzielać wsparcia faktor, np. 100 000 zł. Musi też być wskazana waluta finansowania faktury. Nie każda kwota faktury nadaje się do finansowania – minimalnie jest to 200 zł. Jeśli chodzi o terminy płatności, faktorzy oferują zazwyczaj finansowanie faktur z terminem od 7, do 90 dni. Finansowanie może obejmować do 100% wartości netto faktury lub tylko część kwoty należności.
Występuje wiele rodzajów faktoringu, np. wymagalnościowy, eksportowy, pełny, ale do najczęściej wybieranych należy jawny oraz cichy. Faktoring jawny oznacza, że kontrahent jest świadomy zawarcia umowy cesji na wymaganą od niego wierzytelność i udziela zgody na tę cesję. W tym rodzaju faktoringu to kontrahent spłaca fakturę, przelewając środki na specjalne konto faktora pozostającego w stałym kontakcie z kontrahentem. Przed zawarciem umowy o faktoring kontrahenci sprawdzani są m.in. pod kątem ich wiarygodności, gdyż to od nich wymagana będzie spłata faktury. Inaczej wygląda sytuacja w faktoringu cichym, gdzie nie jest potrzebna zgoda kontrahenta. Faktor finansuje fakturę, a jej spłata jest wymagana od faktoranta – gdy na swoje konto otrzyma w terminie środki od kontrahenta, reguluje rachunki z faktorem. Z racji, iż faktoring cichy jest bardziej ryzykowny dla firmy finansującej, jest też droższy niż jawny. Przed zawarciem umowy faktoringowej z cesją cichą sprawdzana jest wiarygodność faktoranta, czyli klienta firmy oferującej faktoring.
Co daje faktoring online przedsiębiorcom? Do zalet tej usługi finansowej należą:
Faktoring zabezpiecza firmy przed przykrymi skutkami zatorów płatniczych, jak utrata stabilności finansowej czy nawet upadłość. Pozwala także uzyskać wsparcie finansowe, nawet gdy zdolność kredytowa przedsiębiorstwa nie jest zbyt duża i wyklucza uzyskanie kredytu bankowego.