Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że nie ma badań medycznych, które mogą przewidzieć przyszłość.
Możesz mieć wysokie ryzyko wystąpienia choroby serca, ale to nie oznacza, że musisz natychmiast przejść na dietę i zacząć chodzić na siłownię. Oznacza to tylko, że powinieneś być świadomy swojego ryzyka i działać odpowiednio.
Oto lista popularnych badań, które warto zrobić:
Twoje oczy są oknem na twój ogólny stan zdrowia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w kolorze lub kształcie, może to być oznaką choroby lub urazu. Regularne badania oczu mogą pomóc we wczesnym wykryciu tych problemów, co ułatwia i przyspiesza leczenie. W tym celu warto odwiedzić stronę https://medaroptyk.pl/badania/, na której umówisz się na kompleksowe badania wzroku.
Jest ono zazwyczaj przeprowadzane przez lekarza pierwszego kontaktu. Sprawdza on ciśnienie krwi w czasie, zwykle w ciągu kilku odczytów. Badanie to powinno być wykonywane co najmniej raz na pięć lat, zwłaszcza jeśli masz problemy z ciśnieniem krwi lub jeśli jesteś zagrożony wysokim ciśnieniem krwi (nadciśnieniem).
Obejmuje ocenę wagi, wzrostu i pomiaru w pasie (aby sprawdzić, czy nie masz zbyt dużo tłuszczu wokół brzucha). Lekarz może również sprawdzić rytm serca (EKG) za pomocą elektrod umieszczonych na klatce piersiowej i ramionach przez około 10 minut. Pielęgniarka posłucha Pani/Pana serca za pomocą stetoskopu, aby sprawdzić, czy brzmi ono normalnie, czy też występują w nim szmery, które mogą wskazywać na problemy takie jak nieszczelne zastawki (choroba zastawkowa serca).