Leczenie kanałowe – jak przebiega i kiedy należy je zastosować?
Medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Leczenie kanałowe – jak przebiega i kiedy należy je zastosować?

Leczenie kanałowe to zabieg, który może uratować Twoje zęby, zapobiec konieczności usunięcia zęba i poprawić ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Jest to jeden z najczęstszych zabiegów wykonywanych przez stomatologów.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest stosowane do leczenia miazgi, czyli tkanki miękkiej wewnątrz zęba. Tkanka ta zawiera naczynia krwionośne, tkanki łączne, nerwy i węzły chłonne. Miazga jest odpowiedzialna za produkcję szkliwa i zębiny (twardej tkanki zęba). Gdy ząb zostaje zakażony bakteriami, nazywa się go ropnym.

Kanał korzeniowy powstaje, gdy miazga ulega zapaleniu, zakażeniu lub uszkodzeniu. Powoduje to silny ból i wrażliwość na gorące i zimne pokarmy lub płyny.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, które wykonują stomatolodzy tychy, polega na usunięciu wszystkich śladów bakterii z komory miazgi zęba i zdezynfekowaniu wnętrza systemu kanałowego za pomocą specjalnych leków. Następnie nad otworem w wierzchołku korzenia umieszcza się niewielkie wypełnienie, aby uniemożliwić dalsze zakażenie.

Leczenie kanałowe składa się z dwóch etapów:

  • Usunięcie całej lub części miazgi zęba (tkanki znajdującej się w środku zęba)
  • Oczyszczenie z bakterii, martwych tkanek i innych zanieczyszczeń wnętrza kanałów zęba.

Kiedy należy poddać się leczeniu kanałowemu?

Leczenie kanałowe jest zazwyczaj konieczne, jeśli odczuwasz ból lub wrażliwość jednego lub kilku zębów, zwłaszcza jeśli objawy te nie ustępują po zastosowaniu dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen. Warto również zgłosić się do dentysty, jeśli zauważysz przebarwienie zębów, obrzęk dziąseł wokół zęba lub ropę wydobywającą się z zębów.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ciekawe sposoby na wypoczynek zimowy
Ciekawe sposoby na wypoczynek zimowy
Zima to pora roku, w czasie której jesteśmy zdecydowanie bardziej ospali niż zwykle. Nic nam się nie chce, jest zimno […]
Ekspozycja towaru – istotny element obecny przy każdej sprzedaży
Ekspozycja towaru – istotny element obecny przy każdej sprzedaży
Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę jak istotna jest dobra ekspozycja towaru. Estetyczne, zachęcające klientów rozmieszczenie produktów na półkach, ladach […]
Jakie odżywki są niezbędne podczas codziennej pielęgnacji włosów?
Jakie odżywki są niezbędne podczas codziennej pielęgnacji włosów?
Odżywki są niezbędne w codziennej pielęgnacji włosów, zwłaszcza jeśli masz długie lub grube włosy. Pomagają one utrzymać naturalne olejki we […]
Ostatnie wpisy