Leczenie kanałowe – jak przebiega i kiedy należy je zastosować?
Medycyna
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Leczenie kanałowe – jak przebiega i kiedy należy je zastosować?

Leczenie kanałowe to zabieg, który może uratować Twoje zęby, zapobiec konieczności usunięcia zęba i poprawić ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Jest to jeden z najczęstszych zabiegów wykonywanych przez stomatologów.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest stosowane do leczenia miazgi, czyli tkanki miękkiej wewnątrz zęba. Tkanka ta zawiera naczynia krwionośne, tkanki łączne, nerwy i węzły chłonne. Miazga jest odpowiedzialna za produkcję szkliwa i zębiny (twardej tkanki zęba). Gdy ząb zostaje zakażony bakteriami, nazywa się go ropnym.

Kanał korzeniowy powstaje, gdy miazga ulega zapaleniu, zakażeniu lub uszkodzeniu. Powoduje to silny ból i wrażliwość na gorące i zimne pokarmy lub płyny.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, które wykonują stomatolodzy tychy, polega na usunięciu wszystkich śladów bakterii z komory miazgi zęba i zdezynfekowaniu wnętrza systemu kanałowego za pomocą specjalnych leków. Następnie nad otworem w wierzchołku korzenia umieszcza się niewielkie wypełnienie, aby uniemożliwić dalsze zakażenie.

Leczenie kanałowe składa się z dwóch etapów:

  • Usunięcie całej lub części miazgi zęba (tkanki znajdującej się w środku zęba)
  • Oczyszczenie z bakterii, martwych tkanek i innych zanieczyszczeń wnętrza kanałów zęba.

Kiedy należy poddać się leczeniu kanałowemu?

Leczenie kanałowe jest zazwyczaj konieczne, jeśli odczuwasz ból lub wrażliwość jednego lub kilku zębów, zwłaszcza jeśli objawy te nie ustępują po zastosowaniu dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen. Warto również zgłosić się do dentysty, jeśli zauważysz przebarwienie zębów, obrzęk dziąseł wokół zęba lub ropę wydobywającą się z zębów.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pomysły na prezent dla górskiego miłośnika
Pomysły na prezent dla górskiego miłośnika
Miłośnicy gór to osoby, które bardzo często są całkowicie oddane swojej pasji. Każdą wolną chwilę spędzają na szlakach, zdobywając kolejne […]
Księgowość – co warto wiedzieć?
Księgowość – co warto wiedzieć?
Księgowość jest krytycznym aspektem biznesu. Jeśli chcesz prowadzić udany biznes, musisz wiedzieć, jak korzystać z praktyk księgowych, aby uczynić swój […]
Jak dbać o buty sportowe?
Jak dbać o buty sportowe?
Obuwie sportowe cechuje się posiadaniem właściwości, które ułatwiają i intensyfikują poruszanie się i przemieszczanie podczas treningów. Równocześnie odpowiada za ochronę […]
Ostatnie wpisy