Narzędzia potrzebne do prac stolarskich
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Narzędzia potrzebne do prac stolarskich

Praca stolarza opiera się przede wszystkim na obróbce drewna i tworzenia z niego różnych produktów. Aby móc tworzyć przedmioty wysokiej jakości, niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Niezbędne będą narzędzia przystosowane do pracy z drewnem i surowcami drewnopochodnymi. Możemy wyróżnić urządzenia przeznaczone do modyfikowania drewna tak, aby pasowało do naszych celów oraz elementy, za pomocą których połączymy poszczególne części w całość. Chodzi między innymi o śruby imbusowe oraz specjalne wkręty do drewna. Ich ilość zależy od gabarytów tworzonego przedmiotu. Znacznie więcej z nich użyjemy podczas budowania prostego mebla niż w przypadku elementów do użytku w budownictwie.

Podstawowe narzędzia używane przez stolarzy

Zanim przystąpimy do obróbki drewna, niezbędne jest przygotowanie precyzyjnego planu. Tworzy się szkic i następnie ustala się kolejność działań. Gdy już zgromadzimy drewniany budulec, to będzie trzeba go prawidłowo naciąć. W tym celu musimy dokładnie poprowadzić linie cięcia. Zazwyczaj używa się do tego ołówka oraz przymiaru. Jeśli posiadamy przykładnicę kątową, to będziemy mogli wyrysować taką linię pod właściwym kątem. Przydatny będzie również zestaw imadeł, które ustabilizują elementy drewniane podczas ich obrabiania. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to mogą ścisnąć ze sobą sklejane kawałki na czas wiązania kleju.

Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w stół roboczy, na którym zamontowane są takie imadła. Kolejnym potrzebnym narzędziem jest dłuto stolarskie. Umożliwia ono tworzenie złączy ciesielskich oraz żłobienie rowków i otworów o nietypowym kształcie. Dostępne są brzeszczoty o przekroju łukowym, prostokątnym lub trapezowym. Ich szerokość zazwyczaj wynosi od 4 do 40 mm. Dobrze wyprofilowane dłuto w połączeniu z gumowym lub drewnianym młotkiem pozwoli przejść do żłobienia, lub frezowania. Jeśli musimy wykonać precyzyjną robotę, to zazwyczaj używa się samego dłuta.

Nie obejdziemy się bez piły do drewna. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na zakup grzbietnic, otwornic, płatnic, pił kabłąkowych lub japońskich. Szczególną uwagę należy poświęcić rozmiarom i rozmieszczeniu zębów. Małe odstępy w połączeniu z drobnym wykończeniem pozwoli uzyskać dokładniejsze i równiejsze cięcia. Z kolei większe zęby umieszczone od siebie dalej znacznie przyspieszą proces przecinania drewna. Ich kształt wpływa również na to, czy dana piła lepiej sprawdzi się przy cięciach podłużnych, czy raczej poprzecznych. Stolarze zazwyczaj decydują się na modele wyposażone w zęby hartowane. Jeśli chcemy ułatwić sobie przycinanie pod konkretnym kątem, dobrym pomysłem jest kupno ukośnicy. Najlepiej wybrać taką, która jest lekka, kompaktowa oraz ma stabilną podstawę. Przydatne będą także osłony gwarantujące bezpieczeństwo podczas pracy.

Jakie elementy przydają się do łączenia elementów drewnianych?

W tym celu możemy używać zarówno śruby, jak i wkręty. Różnią się między sobą przede wszystkim sposobem utwierdzania. Ta pierwsze zazwyczaj wymaga użycia w połączeniu z nakrętką. Na rynku dostępnych jest wiele modeli takich łączników. Wybierając te produkty, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z nich jest kształt łba oraz nacięcia. Od tego drugiego zależy to, jakie narzędzie będzie nam potrzebne do zamocowania takiego wkrętu. Posiadają również specyficzne właściwości, których znajomość pozwoli nam wybrać, który model najbardziej przyda się w naszej pracy. Przykładowo, wkręty Torx posiadają kształt sześcioramiennej gwiazdy i skuteczniej przenoszą moment obrotu niż śruby imbusowe. W ten sposób unika się zbędnego uszkadzania bitów i wkrętów. Tym samym uzyskujemy wydłużoną trwałość zarówno narzędzia wkręcającego, jak i samego elementu mocującego. Wynika to z używania mniejszych sił promieniowych. Ponadto, dzięki profilowi o równoległej formie, znacznie zmniejszone zostało działanie karbu. W przeciwieństwie do wkrętów o nacięciu płasko-krzyżowym, nie trzeba używać nacisku podczas wkręcania. Nie dochodzi również do przypadków ześlizgnięcia się narzędzia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bajkowe dodatki do dziecięcego pokoju
Bajkowe dodatki do dziecięcego pokoju
Pokój dziecięcy ma być bezpieczny i praktyczny, ale równie ważne jest to, aby kilkulatek lubił w nim przebywać. Odpowiednie dekoracje […]
Jak działa kuchenka indukcyjna?
Jak działa kuchenka indukcyjna?
Wiele osób waha się przed zakupem kuchenki indukcyjnej, obawiając się, że dotychczas stosowane w kuchni garnki nie będą się nadawać […]
Podstawowe wyposażenie jakie powinno się znaleźć w każdym magazynie
Podstawowe wyposażenie jakie powinno się znaleźć w każdym magazynie
Sprawnie funkcjonujący magazyn powinien mieć wyznaczoną przestrzeń, która służy do przechowywania różnych dóbr materialnych. Wydajność pracowników, zarządzanie magazynem zależą między […]
Ostatnie wpisy