Medycyna

Kiedy wykonuje się rehabilitację medyczną?

Wszelkiego rodzaju urazy i choroby są nieodłącznym elementem życia człowieka. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jakiś rodzaj dysfunkcji spotka osoby w naszym otoczeniu lub nas samych. Na szczęście są rozwiązania mogące pomóc przywrócić utraconą sprawność oraz znacząco ułatwić dalsze funkcjonowanie.

Utracona jakość życia

Przebyte kontuzje lub choroby mogą wiązać się z ograniczeniem pewnych czynności u człowieka. Urazy spotykają nie tylko osoby starsze (szczególnie narażone na niektóre jednostki chorobowe), ale też nastolatków czy osoby w „sile wieku”. Z pomocą w takich wypadkach przychodzi rehabilitacja medyczna. Jest to ogół zabiegów stosowanych w celu przywrócenia ograniczonych funkcji organizmu.

W przypadku niektórych uszkodzeń ciała, takich jak złamanie czy urazy mięśniowe, prawidłowo przeprowadzona fizjoterapia pozwala na dużo szybszy powrót pacjenta do sprawności fizycznej. W razie wystąpienia urazów głowy lub mózgu (wstrząśnienia, zawały, udary niedokrwienne lub krwotoczne) odpowiednie postępowanie może pomóc w powrocie do optymalnej sprawności. O tym, w jakich jeszcze sytuacjach warto skorzystać z takiej metody leczenia, można dowiedzieć się na https://medistuff.pl/.

Jeśli nie jest możliwy pełny powrót do zdrowia pacjenta, rehabilitacja medyczna dąży do optymalizacji utraconych funkcji. Na szczęście jest to w dużym stopniu możliwe dzięki zjawisku znanym jako neuroplastyczność mózgu. Gdy człowiek nie jest w stanie wykonywać czynności w standardowy dla siebie sposób, mózg stara się przeprogramować swoje działanie i w pewien sposób zastąpić utraconą cechę. Optymalne wykorzystanie tego zjawiska może pomóc w planowaniu całości procesu rehabilitacji.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery × 2 =