Tech

Olej lub smar – co zapewniają maszynom?

Współcześnie w zakładach przemysłowych wykorzystuje się powszechnie zaawansowane maszyny oraz urządzenia. Pracują one zazwyczaj przy ponadprzeciętnych obciążeniach, dlatego powinny być w odpowiedni sposób konserwowane. Kwestią priorytetową jest regularne pokrywanie ich ruchomych komponentów olejem i smarem. Idealnie nadają się do tego celu smarownice automatyczne, które posiada w swojej bogatej ofercie m.in. ta krakowska firma: https://www.centralne-smarowanie.pl/skf.

Nie warto ryzykować straty pieniędzy

Wspomniane we wstępie smarownice to nowoczesne urządzenia pozwalające na precyzyjne doprowadzanie konkretnej ilości oleju bądź smaru do wyznaczonego miejsca w konstrukcji danej maszyny – np. łożyska, sworznia, dźwigni, łańcucha, śruby lub zamka. Cały proces odbywa się w pełni samoczynnie. Alternatywę stanowią modele ręczne z wbudowanym akumulatorem, które wprost świetnie sprawdzają się w warunkach domowych i warsztatowych.

Jeśli chodzi o środki smarne, to ich kluczowym zadaniem jest zniwelowanie tarcia, podniesienie odporności na korozję, polepszenie odprowadzania ciepła i ograniczenie do minimum wszelkich awarii. Przynosi to dwie zasadnicze korzyści, a mianowicie dłuższą żywotność mechanizmu oraz niższe koszty jego eksploatacji. Oleje również gwarantują płynne działanie części ruchomych, ale dodatkowo zapobiegają powstawaniu szlamów i nagarów. Jak by tego było mało, niekiedy pełnią rolę nośnika transmisji mocy. W tej kategorii wyróżniamy przede wszystkim oleje silnikowe, hydrauliczne, przekładniowe, sprężarkowe i specjalistyczne (np. przeznaczone do maszyn typowo spożywczych).

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 2 =