Spowodowanie wypadku drogowego – co może nam grozić i kiedy przyda się pomoc prawna?
Sposób życia i styl
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Spowodowanie wypadku drogowego – co może nam grozić i kiedy przyda się pomoc prawna?

Każdy, kto spowodował wypadek drogowy zastanawia się w pierwszym momencie, jakie konsekwencje prawne będzie musiał podnieść za dokonany czyn. Wielokrotnie sprawca odczuwa nie tylko konsekwencje prawne, ale także rodzinne i zawodowe swojego czynu, często przez wiele lat od zajścia zdarzenia. Warto wiedzieć, że każda sprawa związana z wypadkiem drogowym jest wielowątkowa i kwalifikacja prawna czynu oraz jej konsekwencje zależą od wielu czynników, które mają na nią wpływ. Dlatego warto w takiej sytuacji skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej.

Brak poszkodowanych w wypadku drogowym

Kolizja w wypadku drogowym ma miejsce, gdy nie ma żadnych poszkodowanych zdarzenia i żadna osoba w nim nie ucierpiała. W tym przypadku stosuje się przepisy kodeksu wykroczeń. Jeśli sprawca przyzna się na miejscu do zarzucanego mu czynu zostaje ukarany mandatem przez policję, a sprawę uważa się za zakończoną. W przypadku nie przyznania się sprawcy do zarzucanego mu czynu policja kieruję sprawę do sądu. Jeszcze przed dokonaniem skierowania sprawy do sądu policja ma obowiązek przesłuchania sprawcy czynu, na który warto udać się z profesjonalnym doradcą prawnym. Takie usługi oferuje chociażby kancelaria dostępna za pośrednictwem witryny http://www.kalicinski-kancelaria.com.

Profesjonalna pomoc prawna przydaje się także w sytuacji, jeśli mimo początkowego ustalenia o braku poszkodowanych, po jakimś czasie jeden z uczestników kolizji trafia do szpitala lub lekarza w związku z „domniemanym” uszczerbkiem na zdrowiu powiązanym właśnie z kolizją której byliśmy sprawcami.

Co w przypadku jeśli są osoby poszkodowane lub ofiary śmiertelne?

W takiej sytuacji zastosowanie mają przepisy kodeksu karnego, który określa, że za spowodowanie wypadku w komunikacji zgodnie z  art. 177 kodeksu karnego sprawcy może grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności. Za naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia sprawcy może grozić także kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ważne jest ustalenie czy poszkodowany na skutek wypadku drogowego trafił do szpitala na okres powyżej 7 dni oraz czy został wówczas u niego stwierdzony rozstrój zdrowia albo napuszczenie czynności narządu ciała. W takim przypadku sprawę uznaje się za przestępstwo spowodowane w ruchu drogowym.

Po spełnieniu powyższych przesłanek sprawę przekazuje się do prokuratury, która dokonuje czynności przygotowawczych polegających na zbieraniu dowodów oraz przedstawieniu aktu oskarżenia. Istotne znaczenie ma wtedy przesłuchanie podejrzanego, na które warto udać się z profesjonalnym pełnomocnikiem procesowym, który także w późniejszym okresie będzie reprezentował oskarżonego podczas rozprawy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odmładzanie twarzy – czy to jest możliwe?
Odmładzanie twarzy – czy to jest możliwe?
Nikt jeszcze niestety nie wymyślił eliksiru młodości, który pozwala zatrzymać upływ czasu. Starzenie się organizmu zachodzi więc praktycznie każdego dnia. […]
Skup aut – ile pieniędzy można dostać za takie auto?
Skup aut – ile pieniędzy można dostać za takie auto?
Każdy z nas kto usiłował w przeszłości sprzedać swoje używane auto wie, że wbrew pozorom nie jest to wcale prosta […]
Firana – uniwersalne towarzystwo dla domowych okien
Firana – uniwersalne towarzystwo dla domowych okien
Firany są ozdobnikiem okien od wielu pokoleń. Wciąż na czasie, potrafią być wykończeniem każdej aranżacji, oczywiście tylko wtedy jeżeli są […]
Ostatnie wpisy