Wiele osób zastanawia się nad koniecznością termoizolacji swoich budynków gospodarczych. Jakie zalety niesie ze sobą uwzględnienie już na etapie projektu wewnętrznej lub zewnętrznej warstwy zapobiegającej nadmiernemu przenikaniu ciepła? Czy termomodernizacja już stojących budynków ma sens? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w dalszej części naszego artykułu.
Budowa hal magazynowych jest w warunkach wschodnioeuropejskiego klimatu dosyć skomplikowana. Według większości ekspertów już na tym etapie inwestor powinien uwzględnić wykonanie wewnętrznej lub zewnętrznej termoizolacji takiego budynku. Jest to postępowanie uzasadnione ekonomicznie. Należy bowiem pamiętać, iż termomodernizacja hal już użytkowanych jest o wiele droższa. Co więcej, termoizolacja uwzględniona już na etapie tworzenia projektu pozwala na zredukowanie kosztów ogrzewania od pierwszych dni użytkowania danego budynku gospodarczego.
Osobnym tematem jest termomodernizacja budynków gospodarczych, które nie posiadają kompletu ścian. Przykładowo, wiaty rolnicze mogą być ocieplane. Sam proces termoizolacji obejmuje jednak głównie wykonanie posadzki (między innymi betonowej, czy też z płyt chodnikowych) oraz wyłożenie wewnętrznych ścian budynku materiałami o charakterze izolacyjnym (między innymi styropianem). Nie pozwoli to wprawdzie na pełne zabezpieczenie magazynowanego sprzętu, ale znacznie ograniczy negatywny wpływ warunków atmosferycznych.